Dlouhodobě se věnuji firemnímu software a postupně objevuji – určitě pro sebe – odlišnosti této oblasti softwarového vývoje. Dnes chci napsat o hodnotě firem, které dodávají firemní software, a proč bývají podhodnocené. Reálná hodnota firmy může snadno násobně narůst změnou strategie.
Záznam z přednášky REST API je mrtvé, ať žije GraphQL a Relay
Pokud jste nestihli moji přednášku o GraphQL a Relay, podívejte se na záznam:
REST API je mrtvé, ať žije GraphQL a Relay
Do you want to see it in English?
Dativery — webová integrační platforma
Pokud vás zajímá, na čem posledních několik měsíců pracuji, přečtěte si tento článek:
Dativery — webová integrační platforma
Material Design nebo Bootstrap
V dnešní době existují dva hlavní styly/knihovny pro návrh uživatelského rozhraní na webu – Bootstrap od Twitteru a Material-Design od Google. Material design je spíš návrhovým vzorem, který je pak realizovaný různými knihovnami (např. Materialize nebo get MDL).
Když začínáte, je dobré si prohlédnout ukázky možného a také jako inspiraci.
Pokračování textu Material Design nebo Bootstrap
Inteligentní elektroinstalaci bych znovu nechtěl
Toto je druhý díl článku z přednášky „Bydlení v pasivním domě aneb inteligentní elektroinstalaci bych znovu nechtěl“, kterou jsem přednesl na konferenci Europen. Pokud jste ještě nečetli první díl Bydlení v pasivním domě, doporučuji si jej přečíst.
Všechny věci v pasivním domě mají svůj důvod a opravdu se vyplatí. To ovšem neplatí pro inteligentní elektroinstalaci, která navíc není vůbec inteligentní.
Pokračování textu Inteligentní elektroinstalaci bych znovu nechtěl
WordPress a Node.JS
English version: WordPress and Node.JS.
Možná jste zaznamenali vydání WordPress Calypso. Jedná se o kompletně nové adminstrativní rozhraní pro WordPress (wp-admin). Je napsáno v Node.JS a v Reactu a je šířeno formou aplikace ke stažení. Pro její správný provoz budete potřebovat plugin JetPack. Na první pohled může tento krok vypadat trochu podivný. Cože? JavaScript? A formou aplikace?
Tento krok mi přijde logický. Zkusím vám vše vysvětlit.
Časté dotazy k pasivnímu domu
Když jsem napsal článek Bydlení v pasivním domě, ozvalo se mi několik lidí s prosbou o další informace. Zkusím je tedy rozepsat přímo zde.
Bydlení v pasivním domě
Na konferenci Europen jsou vždy různé bloky témat a jedním z nich byla i inteligentní elektroinstalace. Tento blok organizoval Tomáš Hnetila z Keria a vzpomněl si na mně. A tak jsem připravil přednášku „Bydlení v pasivním domě, aneb inteligentní elektroinstalaci bych už znovu nechtěl“. Její obsah se pokusím přenést do dvou článků.
Rockaway AWS Hackathon aneb utratit co nejvíc peněz
Tento víkend jsem se zúčastnil Rockaway AWS Hackathonu, jehož tématem byly technologie Amazon Web Services. Část z nich u nás ve firmě používáme pro provoz ABRA FlexiBee, ale chtěl jsem se podívat i na ty další. Jsem od nátury megaloman a tak mne zajímaly ty, které umožní škálovat provoz mých služeb opravdu ve velkém.
Pokračování textu Rockaway AWS Hackathon aneb utratit co nejvíc peněz
JavaScript je nová Java
Když jsem v roce 2003 pracoval ve firmě Systinet, přišlo mi naprosto skvělé, co se v té době dělo okolo jazyka Java. Java byla programovací jazyk inovací. Většina nových knihoven a programátorských postupů byla právě v Javě.