Inteligentní elektroinstalaci bych znovu nechtěl

Toto je druhý díl článku z přednášky „Bydlení v pasivním domě aneb inteligentní elektroinstalaci bych znovu nechtěl“, kterou jsem přednesl na konferenci Europen. Pokud jste ještě nečetli první díl Bydlení v pasivním domě, doporučuji si jej přečíst.

Všechny věci v pasivním domě mají svůj důvod a opravdu se vyplatí. To ovšem neplatí pro inteligentní elektroinstalaci, která navíc není vůbec inteligentní.

Nejdříve se podívejte na následující obrázek střešní tašky:

pasted-image

A teď na řídicí jednotku elektroinstalace:

pasted-image-2

Víte, jaký je v nich rozdíl? První má záruku 30 let. A druhá jen 3 roky. Jasně, když bude pršet do domu, nadšení nebudete. Ale stejně nadšení nebudete, když si nebudete moci rozsvítit nebo zapnout televizi.

Naštěstí se jedná o kvalitní průmyslová zařízení, která vydrží rozhodně déle než běžný mobil nebo pračka. To je nakonec jedno, protože v dnešní době změn zastarají morálně dřív, než uplyne 10 let.

Co to je inteligentní elektroinstalace

Samotné označení „inteligentní elektroinstalace“ je docela nepřesné. Jedná se o změnu způsobu zapojení elektřiny tak, že je řízena malým průmyslovým mikropočítačem. Prostě technologie, které se používají v automobilech nebo počítačích, se přenáší i do domů. Díky tomu získáte mnoho výhod:

  • možnost změny – Můžete měnit způsob ovládání kdykoliv později a ne jen v době instalace. Pokud například zjistíte, že v obýváku potřebujete vypínat světlo v rohu při odchodu jedním vypínačem, můžete to kdykoliv změnit.
  • ovládat věci, které ovladatelné dřív nebyly – Když zapnete vypínačem televizi, zapne se i zesilovač do reproduktorů.
  • automatizace – Například když svítí sluníčko, nastavíte, aby se zatáhly žaluzie.
  • koordinace více zařízení – V létě místo zapnutí klimatizace zatáhnete žaluzie. V zimě místo topení žaluzie vytáhnete a necháte hřát sluníčko. Pokud například večer rozsvítíte, zatáhnou se samy i žaluzie, aby nebylo vidět dovnitř.
  • nahrazení různých samostatných regulátorů a termostatů – Regulátory i termostaty budou součástí většího celku a nebude na ně nutná samostatná krabička. A vše bude centrálně nastavitelné. Může se jednat o podlahové topení v koupelně nebo modul ovládání žaluzií.

Mezi další výhody patří možnost ovládání mobilem přes internet – ať už proto, že se vám nechce vstávat z gauče. Nebo pravděpodobněji si zapnete topení před návratem ze zimní dovolené.
To přináší velké možnosti pohodlí a autoři slibují i znatelné ušetření energie. Toliko teorie.

Jak se to zapojuje

Mozkem celého domu je rozvodová skříň. Tam se všechno sbíhá a ta moje vypadá takto – jo, je fakt velká:

IMG_1160

Klasická instalace vypadá tak, že elektrický kabel vede od vypínače ke světlu a tím je určena jejich funkce a propojení.

Dle nového schématu všechny kabely vedou do rozvodové skříně. Stejně tak vede i datový kabel od vypínače. Když stisknete vypínač, pošle se impuls do řídicího počítače, který sepne relé, tím propojí okruh a žárovka se rozsvítí. Který vypínač rozsvítí které světlo je konfigurovatelné. Pokud například ve sklepě pravidelně zapomínáte rozsvícené světlo, nastavte, aby se po 15 minutách zhaslo samo.

Jistě vás napadne, že to znamená několikanásobně více kabelů. A máte pravdu. Na následujícím obrázku je detail všech drátů, které mám doma (ještě cca 20 jich je zespodu rozvodné skříně a nejsou tedy vidět).

Když se člověk podívá na to množství kabelů, tak ho napadne jediné slovo – „dokumentace“. Ta je totiž opravdu potřeba.

IMG_1166

U nás doma

My jsme vybrali systém Foxtrot od české firmy Tecomat. Jedná se o klasický programovatelný logický automat (PLC). Propojíte několik hardwarových modulů a ty se pak naprogramují dle zapojení v daném domě.

IMG_1161

Jak už jsem psal minule, byl to vlastně bratr, kdo mne přesvědčil, že mám inteligentní elektroinstalaci pořídit. Nakonec jsme kompletní elektroinstalaci dělali spolu a sami. Od vrtání děr do zdi, osazování zásuvek, montáž vypínačů až po zapojování rozvodové skříně. Tam už většinu udělal bratr. Je docela snadné poznat, které části jsem dělal já a které ne. Pokud je to úhledné, v pravých úhlech, dělal to bratr. Pokud to je klubko hadů, byl jsem to já :-).

Po zapojení všech kabelů následovalo samotné programování. Na počítači vše pěkně pospojovat a nastavit. Musím říct, že už před touto fází jsem celého rozhodnutí litoval. A programování to ještě zhoršilo. Očekával jsem, že řešení bude mít připravené komponenty, kde pouze nastavím, že v této místnosti jsou tyto vypínače a žaluzie a že tím získám určitou logiku a funkčnost. Kdepak, vše je na úrovni elektrických impulsů (drátů). Každý dům se vlastně konfiguruje samostatně a znovupoužitelnost, na kterou jsme dnes tak zvyklí, se nekonala.

Výsledkem bylo, že první týden po nastěhování nefungovalo žádné světlo. Zásuvky naštěstí fungovaly. Takže jsme používali lampičky. Druhý týden už fungovala světla, ale nefungovaly vypínače. To nevadí, dá se to přeci ovládat mobilem. Teprve třetí týden fungovaly i vypínače. Tedy kromě těch ve sklepě. Ty nefungují dodnes :-).

Odbočka pro ajťáky

Dovolím si jednu malou odbočku pro ajťáky. Jednoho dne se nám stalo, že jsme si doma zapomněli klíče. Když jsme na to přišli, říkám si: „Nevadí, otevřu garážová vrata mobilem.“ Vytáhnu telefon a nic. Jednotka se zasekla. Pěkné. Tak jdu k hlavní rozvodné skříni a vypnu proud v celém domě. Prostě provedu reboot domu. Čekám, čekám a nic. Ona ta řídicí jednotka nastartovala dřív než DHCP server, a tak nedostala adresu. Zopakoval jsem to několikrát, ale vždy se stejným výsledkem.

Začal jsem vybírat, které okno rozbiji. Na severní straně domu budeme mít dlouhou rampu (inspirováno vilou Tugendhat), kterou budeme chodit do domu. Zatím na ni nezbyly peníze, a tak máme v metrové výšce nepoužívané dveře. A tak jsem za ně zkusil vzít. Co myslíte? Byly otevřené! Bydleli jsme několik měsíců v domě, který vůbec nebyl zamčený!

Ponaučení? Pevná IP adresa, vyměněná SD karta a klíče u příbuzných. Jo a od té doby už nezamykáme ani auto.

Revize

Revizor, který prováděl revizi elektřiny, takovou elektroinstalaci prý ještě nikdy reálně neviděl. Dokonce se vyjádřil ve smyslu, že tomu nerozumí. Naštěstí provedl perfektní přeměření všech zásuvek, světel a všeho, co by mohlo dělat problémy. Softwarově nikomu ublížit nemůžete (pokud ho tedy neumlátíte žaluziemi).

Výsledek?

Nic moc. Za dvojnásobek až čtyřnásobek ceny jsme získali elektroinstalaci, která rozhodně není inteligentní. Každý dům se vlastně programuje individuálně a zcela znovu. Až se něco rozbije a já nebudu po ruce, bude žena bez elektřiny. A už se těším, až děti přijdou do věku, kdy si budou chtít hrát s počítači více do hloubky.

Navíc, když vypadne elektřina, tak to nefunguje vůbec! 🙂

A zlepšilo mi to nějak život? Na rozdíl od ostatních částí pasivního domu ne. Je rychlejší vstát, ujít pár kroků a spustit světlo, než vytáhnout telefon, odemknout jej, spustit aplikaci a něco rozsvítit.

Nevýhody

V poslední době se totiž svět inteligentní elektroinstalace tak rychle mění, že to, co je dnes žhavá novinka, brzy bude morálně zastaralé. Je to stejné jako svět IT před několika lety. Tomu novému světu se totiž říká Internet Of Things (IoT) a je to dnes velké téma. Velké firmy, jako Google, Apple či Microsoft, do něj hodně investují.

Dnešní svět je totiž pravěký. Řeší se, že neexistují dostatečné komunikační protokoly mezi moduly od různých výrobců. Bude výrobce vašeho systému za 20 let existovat? Bude stále podporovat model, který máte? Budou stále existovat lidé, kteří jej ještě budou umět?
Pokud tedy zvolíte dnešní řešení, smiřte se s tím, že za několik let bude cenu domu naopak snižovat. Je to stejné, jako když někde mají hliníkovou kabeláž.

Jednou z argumentací je i snížení spotřeby. Bohužel dnešní systémy sice dokážou řídit, ale nedokážou měřit a doporučit změny. Podívejte se, jak to dělají v Energomonitoru.

Čekáme na 2. generaci

Řešení, které jsem zvolil, bych nazval nultou generací. Jedná se o řešení, které funguje na úrovni propojení drátků. Prostě vše naprogramujete. A systém vlastně nerozumí tomu, co konkrétní vypínač ovládá. Prostě signály.

Dnes se objevují už systémy první generace. Tam už konfigurujete, co je místnost, co je vypínač a co zásuvka. Díky tomu mohli autoři již přidat další logiku. Nicméně stále nepřidali inteligenci. Zástupci této generace jsou například Haidy nebo Loxone.

Nicméně stále čekáme na druhou generaci, která kromě znalosti se bude umět i učit. Prostě po základním nakonfigurování se začne učit, že je dobré někdy topit, a někdy ne.

Doporučení

Vyhněte se inteligentní elektroinstalaci, protože ji vůbec nepotřebujete. Když řešíte tepelné čerpadlo nebo vzduchotechniku, vždy porovnáváte jednotlivá řešení. Když započtete čas, který byste strávili řezáním dřeva, vyjde tepelné čerpadlo levněji. Ale u elektroinstalace? Možná tak u výškového domu. Zatím jsem nenašel u rodinných domů a bytů situaci, která by opravdu prokázala potřebu. Vždy to byl jen pocit, že by se mi to líbilo. Že tím, že nezasekám instalaci do zdi moderním způsobem, o něco přijdu a už to nepůjde změnit.

Nebo alespoň počkejte 5 let.

Když už ji chcete, používejte standardy. Jediným dnešním použitelným standardem je v podstatě KNX, ale standardy pro komunikaci řídicí jednotky s dalšími moduly (např. s vzduchotechnikou) v podstatě neexistují a každý výrobce má vlastní.

Připravte celou architekturu tak, aby bylo možné vyměnit celou jednotku včetně všech modulů. My jsme proto zvolili klasické vypínače (resp. pouze spínače) místo sběrnicových. Do všech vypínačů jsme zavedli ethernetový kabel, který používáme pouze jako levný zvonkový drát. Když stiskneme vypínač, pošleme tím impuls na vstup řídicí jednotky a ta rozsvítí. Pokud budeme chtít změnit systém, prostě vše přepojíme. A nebo zapojíme vypínače do sběrnice a použijeme ty inteligentní.

Tento postup mi potvrdila i firma, která se tím živí. Oni používají kabely Ethernet kategorie 7, který umožňuje používat i 230V (samozřejmě s malými proudy). Takže teoreticky můžete použít vypínač a ten zapojit přímo na relé a tím se zcela vyhnout elektronice.

Ale jednou to stejně přijde

Ona vlastně otázka nezní, zda budeme jednou používat inteligentní elektroinstalaci, ale kdy. Za několik let se vše ustálí, zůstane několik hlavních standardů. A bude to normální.

Svět se totiž mění. Energie už nebudou levnější než dnes. Naopak budou dražší. Elektrické energie v Evropě máme celkem dost. Bohužel většinou v době, kdy ji nepotřebujeme. A v poslední době to solární a větrné elektrárny ještě zvýraznily.

Proto lze očekávat, že až na to budou sítě připravené, vznikne dražba energie. Prostě někdy bude energie levná a někdy drahá. Bude to fungovat stejně jako Adwords. V době, kdy bude levná, si dobijete baterii v autě, nahřejete teplou vodu a zásobník vody. Když bude drahá, na chvíli omezíte i provoz ledničky. To ale bude znamenat, že celý dům musíte řídit.

pasted-image-3
Svícení sluníčka a spotřeba energie

Ale i dnes bez dražby energie máme nízký a vysoký tarif. Můžete tak spotřebu odložit na nízký tarif. A díky koordinovanému systému, který jednou bude mít více inteligence než dnes a bude schopný se sám učit, budete moci ušetřit a snížit svoji ekologickou stopu.

Navíc přijdou technologie jako Tesla Powerwall, které mohou také situaci změnit.

Dobré na podnikání, špatné pro majitele domů

Pokud uvažujete o novém oboru podnikání, je domácí automatizace a Internet of Things (IoT) skvělou příležitostí. Jen nezapomeňte, že v oboru hardware je mnohem těžší se prosadit. Ale všechny firmy hledají obchodní zastoupení a instalační techniky. A to je také zajímavá příležitost.

Pořídil bych znovu inteligentní elektroinstalaci?

Můj pragmatizmus mi dnes říká, že rozhodně ne. Prostě to za to nestojí. Můj život to neobohatilo.

Hračička ve mně? Chci to znovu!


Několik poznámek na závěr:

Jeden spínač vychází na cca 500,– Kč a jeden vypínač cca 500,– Kč. Na jedno světlo tak vyjdou moduly na cca 1000,– Kč. Většinou je kupujete zabalené do modulu za několik tisíc (např. 4 000– 6 000,– Kč).

Když je relé sepnuté, má spotřebu 0,5 Wattu.

Do trojzásuvek jsme vedli pětižilové kabely a každou zásuvku zapojili na vlastní žílu. V rozvodné skříni jsme je opět spojili do jedné (udělali jsme z toho klasický trojžilový kabel). Umožní to přepojením v rozvodné skříni ovládat jednotlivé části zásuvky a ušetřili jsme na samostatných kabelech.

55 komentářů u „Inteligentní elektroinstalaci bych znovu nechtěl“

  1. Naprosté nepochopení problematiky. Doporučovat KNX pro barák je těžký kanón na vrabce. KNX je děláno pro řízení mrakodrapu.
    Holt jsi šlápl vedle ve výběru systému a generalizuješ na celý obor.
    Na každou tvoji připomínku je řešení.
    Jen u sebe mi programování základního ovládání (světla, dveře, vrata) mi zabralo cca 30 minut. Jen jsem spojoval ikonky vypínačů a spínačů.

    1. Ahoj Pavle 🙂 KNX je alespoň nějaký standard. Všechno ostatní je proprietární (kromě 1-Wire). A oblast domácí automatizace ještě projde velkými změnami. Takže opravdu hrozí, že skončíš doma s morálně zastaralou jednotkou a budeš ji muset vyměnit, protože výrobce už nebude stíhat nebo nebude umožňovat napojení na další nová zařízení. Jen upřesním, že ty KNX na svém domě máš. Věděl jsi proč 🙂

    2. Dobrý den,

      Sám mám instalaci v rodinném domě postavenou na KNX, zejména kvůli omezení závislosti na jednom výrobci / dodavateli a kvůli jeho charakteru distribuovaného systému bez centrální řídící jednotky (tj. bez single point of failure). Do instalace mám integrováno několik dalších technologií, jako např. prvky Enocean nebo X10, a také Loxone, který používám jako logickou jednotku pro řízení KNX prvků a vizualizaci (a také pro další komfortní funkce jako ovládání Multiroom audio Sonos atd.). Tímto úvodem jsem chtěl podpořit svoji polemiku s obsahem článku a některých komentářů:

      1. KNX není systémem pouze pro rozsáhlé komerční instalace, má svoje opodstatnění i v rodinném domě. Základní funkce (jako např. ovládání osvětlení a topení) jsou v mém případě implementovány v páteřním systému KNX, který má distribuované řízení. Porucha jednoho prvku tak nutně neznamená poruchu celého systému, jak to například znají uživatelé instalace založené čistě na centralizovaném systému Loxone, kdy softwarová chyba v řídící jednotce znamenala nefunkčnost celého systému v hodně nevhodnou dobu (přelom starého a nového roku), kdy si nemohli zasvítit a zatopit. V mé instalaci v případě poruchy Loxone miniserveru nebudou k dispozici pouze komfortní funkce, jako např. vizualizace, centrální ovládání ozvučení nebo podsvěcování vypínačů v případě snížení viditelnosti v místnostech, nezůstaneme ale v neosvětleném a nevytopeném domě.

      2. V případě pořizování systému inteligentní instalace je dobré věnovat víc času výběru technologie resp. několika technologií a způsobu jejich implementace. Z vlastních zkušeností můžu říct, že v drtivé většině je případná nespokojenost uživatelů inteligentních domů dána právě zanedbáním plánování, resp. přemýšlení o všech aspektech a možných scénářích používání, včetně scénáře poruchy systému, nebo jeho části.

    3. Vidím to stejně,

      dělám si to doma sám, ale nezávislé na klasické elektroinstalaci. Mám serva na vypínačích a když chci mobilem, tak mi servo překlopí kolébku. Když ti vypadne elektrika tak je celkem jasné že to nefunguje, protože prostě nefunguje nic na elektriku. 🙂 Po restartu elektřiny funguje vždy vše, protože mikroproscesor ovládá až
      klasickou elektro instalaci. Funguje to parádně. Akorát to bohužel nikdo ještě nenabízí.

      1. Dobrý den.
        Nebyla by někde fotka toho vypínače se servem?
        To musí být pravé automatizační „hardcore“, to bych rád viděl, a asi nejen já :o)

  2. Pokud to funguje v autě – musí podobný systém být schopen fungovat i v baráku.
    Motor může být stejný, baterka větší, solár na střeše. místo potkávacích a dálkových a jiných zařízení – zařízení domu.
    je to jen o správném použítí a programu.

    ale s 5 lety souhlasím.

  3. Síla systému pro domovní elektroinstalaci je v předpřipravených blocích, úžasné je Loxone.

  4. Rozhodnout se pro těžkopádné řešení, všechno dělat napoprvé sám a pak si stěžovat na výsledek, to není zase tak těžké 🙂 Naštěstí už existují opravdu jednodušší řešení, stačí trochu zapátrat po pozitivních zkušenostech.

    1. Tohle je reakce, kterou někteří lidé na článek mají 🙂 Mají pocit, že jsem vybral řešení (už to jsou 4 roky), které není ideální. Ale před vydáním tohoto článku jsem to probíral s lidmi, kteří se tomu věnují profesionálně a na základních problémech jsem se shodli. Je to hlavně o komfortu, nikoli o nějakém opravdovém a znatelném přínosu. Většina „výhod“ se dá dosáhnout i jinak a celkově levněji (s trochu nižším komfortem).

      A současně všechna dnešní řešení jsou někde mezi nultou a první generací (viz článek). Některé se jim blíží už hodně (např. Loxone). Ale svět domácí automatizace se bude hodně měnit. A investice do domu je na více než dvacet let. A dnešní elektroinstalace prostě morálně zastará. Už třeba proto, že IoT je oblast velkých investic a zájmu a změny jsou každý den. Nelze ani předjímat, kdo bude vítězem.

  5. díky za článek, aktuálně rekonstruujeme starý dům a o nějakém řízení jsem uvažoval. A ačkoli článek nevyznívá pro inteligentní elektroinstalaci zrovna dvakrát dobře, utvrdilo mne to v názoru, že ji mít musím. Ovšem souhlasím s tím, že to nemusí být hned. momentálně sekám zdi od starých omítek a tím pádem vím, že tohle už nikdy dělat nechci, takže veškerá kabeláž bude lehce naddimenzovaná a připravená v rozvodné skříni. zásuvky, vypínače a koneckonců i samotné PLC budu instalovat klidně postupně, přesně podle toho, co mi bude dávat smysl. Tím, že pracuji v IT, tak i toho ethernetu bude po baráku dost, nejen na klasická data,ale i na řízení různých automatizačních věcí či čidel. Dalšího tahání drátů se zatím nebojím, možná jednou přijde optika, ale i bezdrátové technologie zažívají svůj pokrok. Navíc myslím, že na stěžejní datové obvody bude Cat 7 stačit, důležité je tahat to správnou trasou. Ještě jednou díky za pomoc s utříbením myšlenek, automatizaci zdar

    1. Zdravím,

      tohle byl přesně úmysl článku – postavte si architekturu tak, abyste to mohli vyměnit. A tou architekturou je hvězdice, kde se všechno sbíhá v rozvodné skříni (silová kabeláž, ethernet do vypínačů). A inteligentní elektroinstalace se vůbec nebojte (pokud to peníze dovolí).

      Prostě se musíme smířit s tím, že stejně jako měníme kuchyňskou linku, budeme měnit i inteligentní elektroinstalaci.

      Je to jako stavět dům na HDMI. Dnes přichází 4K@60Hz a bude další rozvoj. A my bohužel domy stavíme ještě obrazně na seriovém portu 🙂

  6. Nevím, možná je rozumnější udělat instalaci pěkně postaru a novým technologiím se přizpůsobit následně. Podle mého to v menších domech nesměřuje k nějaké hvězdicové topologii, ale naopak distribuované síti, kdy spínací prvek bude přímo v zásuvce, spotřebiči nebo u světla a pod vypínačem ovládací modul třeba i s přenosovým čipem. Staré vedení pod vypínačem pak jen proklemujete. A na takové to „domácí automatizační žvýkání“ je zbytečné utrácet peníze za značková PLC a jiné uzavřené vymoženosti, když to zvládne nějaké nízkopříkonové PC nebo ARM ala RaspberryPi.
    Stejně se do toho většinou pustí člověk, který má k IT trochu vztah a rozumí tomu a pro toho by neměl být problém naskočit do některého z běžících projektů. Proč platit za jednotlivé prvky tisíce, když můžete mít např. tlačítko za 60,- Kč připojené přes wifi a využívající jeden ze standardních protokolů pro IoT – MQTT.
    A když k tomu přidáte modul relé za 50,- máte z té samé součástky hned naopak spínací modul.
    A hlavně to máte universální a můžete jít s dobou, protože i např. to samoučení se jistě časem do těch ovládacích programů dostane.
    A pokud ne, tak kdo to umí, doprogramuje si sám. Navíc už dnes dokáží tyhle softwarové kontroléry např. poznat podle přítomnosti wifi nebo bluetooth mobilů, který člen domácnosti je právě doma, má to hlasový výstup, vyhodnocování libovolných podmínek včetně předpovědi počasí atd.
    Ani nemusíte umět bastlit, stačí propojit pár hotových modulů z eBaye. a progamovat to lze buď ve vyšších programovacích jazycích nebo přetahováním a propojováním jednotlivých funkčních bloků.
    Zkuste kouknout na filozofii tohoto řešení jako třeba na mysensors.org , ale existují i jiná.
    Tím nechci propagovat nějaká bezdrátová čidla sám dávám přednost spíš drátovému propojení, ale to se samozřejmě dá použít taky, pokud je někdo na tuto variantu připraven.

  7. Dobrý den,
    podle toho, co píšete, není problém v systému, ale v tom, že není dotažen „do komfortu“. Vybral jste si systém, který vznikl z průmyslového PLC a dotáhnout ho k dokonalosti obnáší více programování. Na druhou stranu v něm vytvoříte každou funkci, na kterou si vzpomenete. Naproti tomu systémy jako KNX, Inels, xComfort aj. jsou uzavřené systémy, které nabízí jen takové funkce, které do nich výrobce „připravil“. To velmi usnadňuje (a urychluje) zprovoznění systému, když ale přijdete s nějakým speciálním požadavkem, můžete uslyšet „toto bohužel nelze“.

    Přispět mě ale přimělo něco jiného – když jsem si přečetl toto, přeběhl mi mráz po zádech:
    …firma, která se tím živí. Oni používají kabely Ethernet kategorie 7, který umožňuje používat i 230V…
    Toto může udělat jen někdo, kdo elektrice vůbec nerozumí, nebo je naprostý diletant. Žádným ethernet kabelem nelze vést 230V (a je jedno jaké proudy), je to životu nebezpečný hazard!!! Kabel pro 230V musí splňovat určité náležitosti – izolace musí mít elektrickou pevnost min 2kV a musí mít i určitou mechanickou odolnost. Podívejte se do Vašeho rozvaděče, jakou izolaci mají kabely pro zásuvky a jakou má ethernet kabel.
    Způsob ovládání, který popisujete, ale možný je – do rozvaděče dáte zdroj 12 nebo 24V a tímto napětím ovládáte relátka, které spínají 230V.

  8. No jo, už jen ta poznámka, že jste si dělali sami…
    Samotná instalace tak složitá není, spíše to programování. A na to už chce zkušené odborníky. A také, firem vyrábějících komponenty IE je dnes spousta, chce si vybrat tu správnou. No a samozřejmě, jako se kousne PC, může se kousnout i PCL…
    Ale to, že jste si třeba správně nedokázali týden nastavit světla v domě bych na PCL zrovna nesváděl… Ale je fakt , že je to zbytečný luxus…

  9. Již nejeden z přispěvatelů zde řekl, že zvolený způsob realizace inteligence nebyl zrovna nejvhodnější a především programování nebylo provedeno kvalifikovanou osobou. Takže to už nehodlám pitvat.

    Chtěl jsem reagovat na Vámi zvolené rozdělení řešení na nultou, první a druhou generaci. Zabývám se systémem Loxone a na rozdíl od těch ostatních o něm vím věci nejen teoreticky. Loxone má implementovánu funkci, kdy poté, co Vy nastavíte, že chcete v 6 hodin ráno vytopený dům na 21 °C, on si postupně sám zjistí, jakou má Váš systém vytápění setrvačnost a na základě toho začne např. už ve 4 hod. ráno natápět podlahovku tak, abyste tam v 6 měl opravdu 21, aby v půl sedmé nebyla teplota 22 atd. A to si systém dělá sám. A nemám informace o tom, že by to zatím uměl jakýkoli jiný systém.

    To považuji za první krůčky k Vaší „druhé generaci“.

    1. Dobrý den.
      Tak si prosím informace rozšiřte, protože ty „inteligentní funkce“ má dnes každý lepší regulátor topení. Namátkou třeba Devireg Touch nebo NEST.
      Je třeba sledovat celý obor, ne jen Loxone.

      1. Dobrý den,

        děkuji za upozornění, ale úplně s Vámi nesouhlasím – termostaty od Deviregu občas instaluji, ale pokud mi něco zásadně neuniká, pak Devireg řeší opravdu pouze vytápění. Podobně NEST, který je malinko komplexnější, ale do inteligentní domácnosti má daleko. A zde se právě o inteligentní domácnosti bavíme – ne pouze o inteligentním vytápění. Rozumíme si? Nicméně děkuji za upozornění, člověk si musí neustále rozšiřovat obzory, jen kdyby na to bylo více času… Ale sledovat CELÝ obor…:-) To mám pocit, že není v silách jednoho normálně pracujícího člověka.

    2. Připojuji se k Tomovi. Adaptivní regulaci má dnes každý lepší radiátor či digitální termostat (já mám tyhle radiátory a dělají přesně totéž – http://www.electricheatingexpert.co.uk/vantage-electric-radiators/). Jen k dokreslení problematiky, že opravdu není třeba řešení za statisíce, když podobnou službu odvedou pohodlně zařízení o 3 řády levnější. Které navíc můžete jednoduše za několik let vyměnit za něco lepšího / novějšího / modernějšího.

    3. Dobrý den
      Já již delší dobu pracuji ze systémy TECO a tuto funkci samozřejmě také dokáži naprogramovat. V tomto si myslím, že TECO je daleko více univerzálnější a dokáže se přizpůsobit na míru skoro každé instalaci. Jen je opravdu potřeba umět ho pořádně naprogramovat a i když s ním dělám již několik let tak pořád je, co se učit.

  10. Jak v kontextu Vaší zkušenosti hodnotíte systémy založené na bezdrátové komunikaci distribuovaných aktorů? Jeden z příkladů např. xcomfort.cz? Není spíše tohle řešení správným směrem?

  11. Zabývám se problémem IQ již řadu let a největší problém je v tom, že lidé odmítají vypracování projektové dokumentace… „Přece nebudu vyhazovat peníze“
    Na trhu je mnoho systémů a pro každého se může hodit jiný, ale většina lidí ani netuší, co vlastně od systému budou chtít. Potom to elektrikáři bastlí na koleni… A programování vše nespasí.
    Rozhodně je nepochopitelné, že jsou lidi ochotni řešit s architektem barvu rolet, ale řešit způsob jejich ovládání ne, přitom rolety lze vyměnit, ovládání daleko hůř.
    U nové rlektroinstalace lze hvězdicový styl tahání kabeláže jen doporučit, i když systémů je opravdu hodně od sběrnicových po tačítkové digitální a tedy ani typ kabelů není zcela univerzální. Bezdrátové aktory jsou vhodné jen, do stávající instalace, když nechcete „sekat“ do zdí, ale pokud k nim nepřivádíte napájení, je tu stálá starost s výměnou baterií. Systém EnOcean lze využít jen omezeně (zatím, vývoj jde stále kupředu) , protože komunikace mezi jednotlivými prvky někdy probíhá v relativně dlouhých intervalech.
    Problematika IQ domácností je poměrně rozsáhlá a proto si myslím, že nejlepší cesta je najít si odborníka a s ním vypracovat řešení na daný objekt i majitele.

    1. Dobrý den,
      zaujal mě Váš komentář. Plánujeme stavět dům, ideálně s IE. Máte tušení, kolik cca takový projekt IE stojí, případně kde se ohlédnout po odbornících (opravdových)?

  12. Zajiamve pcoteni, ted jsem pri rekonstrukci nad inteligentni elektroinstalaci premyslel ale nakonec asi udelam jen rizeni topeni pres Pockethome a mozna par bezdratovych svitidel…

  13. Ahoj,

    tento příspěvek přesně vystihuje mé zkušenosti a pohled na inteligentní dům. Sám jsem investovat velké peníze do Loxone, kde se vše řídí a sleduje podlaha, rolety, FVE, rekuperace, světla, stmívání, dotyková tlačítka, meteo, audio, zabepečení, kamery, markýza atd. atd..

    Výsledkem je obrovská skřín plná jednotek, kabelů.

    Bez odborné firmy se každý bojí do toho sáhnout a někdy mě to až vytáčí, protože jako blbec člověk čeká, až přijde ten, kdo to dělal.

    Pokud všechno nefunguje automaticky na senzory, čídla, tak než spustíš aplikaci, tak radějí vstanu. Někdy to dělám přes aplikaci, ale přítelkyně vstane a udělá to. Je to až směšné, ale toto není inteligence. 🙂

    Firmy, co to programují jsou původem většinou elekrikáři, co jen konfigurují bloky přes Loxone Config. Oni vlastně nic zázračného nedělají. S programováním moc velké zkušenosti nemají, proto třeba pojmenování vstupů, výstupů atd.., aby to každý pochopil a bylo samopopisné je občas mazec, prasárna. Jsem programátor, tak mohu hodnotit. Celé jsem to přejmenoval, aby to bylo případně pro jiné firmy jasné.

    Když to vysvětlím lidem, co to dělají, tak to nechápou, protože z nich doma skoro nikdo nic nemá. Max. zkoušení některé prvky, ale nemají to jako celek a spíše poslouchají co zákazníci.

    Ještě doplním, že mám pasivní dům.

    Loxone je fajn, ale díky tomu, že je to pořád moc nové, malá síť partnerů. V případě nespokojenosti neni moc alternativ a ještě se to hodně mění, tak znovu už ne.

    Dům máme 2 roky a že by mi to dávalo pocit lepšího bydlení nebo snadnější obsluhy, tak rozhodně ne. Naopak, pokud se tomu člověk opravdu nevěnuje a nemá čás si dům stále vylepšovat, tak to nedává smysl.

    Doma jsem často, protože dělám vzdáleně. Používám vypínače vše jako v normální domě. Když se mi nechce, tak vemu mobil. Někdy je to fajn, když vzdálene vypnu všechny světla atd.., ale při běžném užívání to člověk po pár týdnech přestane využivat a funguje jako v domě bez těchto nesmyslů. 🙂

    Budu rád, když to někomu pomůže v rozhodování. 🙂

    Ahoj. 🙂

    1. Díky moc, Jaroslave. Jeden z nejpragmatičtějších názorů, který jsem na toto téma četl. Díky za něj.

      Jsem v procesu rozhodování a přesně toho co popisujete jsem se obával.

      Co takové věci jako možnost vypnout veškerou elektřinu v domě při odchodu nebo později vzdáleně (a.k.a. vypnul jsem kamna?). Ani featury jako tato se prakticky neosvědčily, resp. za to nestojí?

      1. Ahoj,

        při zapnutí zabezpečovacího systému se aktivuje co píšeš, ale zde je jeden praktický problém. Když se vracíš domů, nesmíš zapoměnout ho deaktivovat, případně, pokud máš děti, dcerka pláče a žena potřebuje rychle do domu, tak víš co po chvíli nastane.

        Pořád myslet, vypnul, zapnul jsem toto nebo toto není inteligence.

        V tomto případě je řešením elekronický zámek, kdy v případě zamknutí se přepne dům do jiného módu. Zabezpečovačka nebo přepínače v Loxone je cesta zpět. Po čase budeš mít v Loxone Smart Home tolik věcí, že tě to zahaltí.

        Zkus své drahé polovičce vysvětlit, jak to ovládat. Potom si uvědomíš si, že je to přetechnizované a uživatelský náročně a začneš používat co funguje v normální domě.

        Místo, aby ti to ulehčovalo život, tak tě to zaměstnává. 🙂

        Dnes jsem třeba zkusil zapnout Autopilot na rolety a dopoledne se začalo všechno stahovat, nechápu proč. V zimě se má sluncem naopak dům zahřívat. 🙂

        Z pohledu prvků mám pokryto hodně věci, jenže Loxone partneři ti nic nevymyslí a potřebují, aby jsi řekl, co chceš. Případně přidají něco, co je obecného a má každý a vůbec to neladí s tím, jak žiješ v domě.

        Nastavení domu pro mladý pár s dětmi bude jiný než bez atd.., ale to nikdo neřeší.

        To, že rozvedeš kabely, namontuješ prvky je ten nejmenší úkol. Nejvíce práce je vytvořit takovou konfiguraci, aby to kopírovalo majitele domu. Toto je mimo chápání lidi, co to dělají.

        Příští týden budu volat do oficiálního zastoupení pro ČR a jsem zvědav, co mi řeknou. 🙂

        Jsem rád, že to může někomu trochu pomoci. 🙂

        Loxone a obecně inteligentní elekro je hodně v začátcích. Až to dojde do fáze, kdy

  14. Loxone a obecně inteligentní elekro je hodně v začátcích. Až to dojde do fáze, kdy firmy pochopí, že to není jen o namontování, ale hlavně o naslouchání a konfiguraci, dojde k posunu.

    S tím souvisí i nové prvky atd..

    Ahoj 🙂

    1. Skvěle. Díky moc za komentář! Parádní postřehy a myslím, že mou volbu dost ovlivní. Podobné reálné zkušenosti je velmi složité dohledat. Jak sám píšeš, je to vše v začátcích, a ačkoliv se z reklamních materiálů Loxone může zdát, že to má už kdekdo, opak je pravdou. Můj zkušený elektrikář a mmch. Loxone partner není schopný odpovědět na základní otázky a člověk propadá beznaději.. 🙂

      1. Sám Loxone dodávám, jsem samozřejmě Loxone partnerem a do jisté míry souhlasím s výše uvedeným. Co se týče návrhu „pouze příručkového základu“, je to hodně o času, se kterým souvisí cena za služby, o kterých se zmiňujete. Loxone umí odřídit téměř vše a splnit téměř jakékoliv požadavky. Ale přímo úměrně složitosti požadavku narůstá i cena za práci, kterou s tím musí partner strávit. Bohužel musím z vlastní zkušenosti potvrdit, že z důvodu nedostatku času sám nenavrhuji klientům „složitá řešení“, protože klient sám většinou neví, co přesně chce a čas, který strávíte diskutováním o tom, co by mohl chtít apod., aby pak zjistil, že za to stejně není ochoten dát ty finance, Vám nikdo nezaplatí.

        Jaroslavu P bych proto vzkázal, ať se na věc zkusí vždy dívat z obou stran, není to tak jednoduché, jak píšete. Firmy to třeba chápou, ale není prostor pro takový přepich.

        Jinak ještě k prvnímu komentáři pana Jaroslava bych si dovolil poznamenat. Píšete, že jste do Loxone investoval hodně peněz. Podle toho, co vše vyjmenováváte, že Loxonem ovládáte, to asi opravdu dost peněz bylo. Ale upřímně musím říct, že X z Vámi popsaných věcí považuji za zbytečné (i když vždy záleží na konkrétním projektu), nezávisle na tom, jaký řídící systém zvolíte. Takže pak je otázkou, zda není větší nesmysl investovat do výmyslů a snů, než do inteligence samotné (do prvků, které smysl mají).

        Abych byl konkrétnější. Rozhodně si myslím, že je vhodné mít inteligentě řízeno vytápění ve spojení se stíněním a okenními senzory. To umí spousta dalších systémů, ne jen Loxone. To považuji za základ. O tom, jak dobře to máte naprogramováno, aby byla rovnováha mezi tím, aby Vás neobtěžovala automatika a tím, aby to fungovalo, o tom se již nebavím. Od toho nabízíme klientům bezplatnou úpravu programu po dvou měsíčním používání = bydlení.

        Dalším krokem je osvětlní. Mě osobně dává smysl ovládat ho pomocí Loxone. Příklad:
        – pořídíte si krásně podsvícené prosklené skříňky v obývacím pokoji. Líbí se Vám to. Ale NEPOTŘEBUJETE to. A to předurčuje tato světýlka k tomu, že je v klasické instalaci brzy přestanete zapínat (prostě přijdete do místnosti a plácnete na vypínač pro hlavní světlo). V Loxone si je zařadíte např. do scény sledování TV a podsvícení Vás bude těšit, protože se bude spouštět samo. Další výhodou je automatické spouštění scén na základě pohybových senzorů, které dává smysl např. v noci, kdy může při cestě na toaletu spustit poziční světýlka na 50 %. Vy se nemusíte o nic starat.

        No a tak dále. Vždy je to o dobrém promyšlení toho, co opravdu chcete a co Vám to může přinést.

        Sám stavím dům a rozhodně si ho udělám inteligentní. Do jaké míry a co vše si do inteligence zařadím je má věc a každý vidí smysl v jiných funkcích.

        A ještě závěrem k Vám, pane Lukáši K. Je otázkou, co považujete za „základní otázky“, ale je pravda, že není moc firem (/soukromníků), které dělají klasické elektro a současně se vyznají v Loxone. Jsem na tom s časem na štíru, ale když tady necháte svůj kontakt, jsem Vám ochoten pár „základních otázek :-)“ zodpovědět.

        Ha – a abych nezapomněl. Naprosto souhlasím s tím, co pan Jaroslav píše, že musí být obtěžující být „závislý“ na odborné pomoci v případě nějakého problému. To by pro mě (myslím pro laika) byl poměrně zásadní bod hlasující pro zvolení klasické elektroinstalace, kterou Vám opraví kde kdo.

        1. Aleši, zdravím, můžu Vás požádat, abyste mi napsal na dap9 zavinaatsch sandbox.cz?
          Narazil jsem na tento vykopávací článek a výbornou racionální diskusi pod ním.
          Plánuju stavbu RD v Liberci, chtěl bych automatizaci a nutně potřebuju někoho zkušeného a střízlivého pro (nejprve) konzultaci, kterou nemám problém odměnit. Nyní se na mě samozřejmě manželka dívá jako na hračičku a má obavy, jak jí to „pokouše“. Musím postupovat rozumně.
          Předem děkuju za kontakt!

  15. Ahoj Aleši,

    díky za reakce. Zároveň si otevřel ten zásadní problém, který v tom vidím.

    Pokud je člověk elekrikář, může si zaplatit týdenní školení a stát se Loxone Silver Partner. To je super, akorát nikdo nepochopil, že pospojovat věci a udělat základ nestačí. Měl jsem Platinum partnera a stačilo mi to. 🙂

    To, co jsi popisoval, že zákazník neví je právě na Loxone partnera, aby se dokázal správně ptát a popsat, jak lidé žijí v domě. Následně udělá konfigurace. Je to stejné, jako když navrhuješ software, ale máš stručné zadání. Každý umí něco, ale tohle je hodně do IT, nikoliv na elektritáře.

    Tady je nutné mít cit pro analytické myšlení a detaily, jak dát všechny věci dohromady, aby to celé fungovalo jako jeden celek.

    Když se zeptám na úplně jednoduchou otázku. Jak dostanu z Loxone všechny konfigurace na papír, abych si to mohl zrevidovat a případně některé věci změnit? Ať to všechno vidím pohromadě. Třeba světla atd.. Nelze. Jak má mít člověk po čase něco v pořádku, když nemá ani základní funkce. Třeba můj partner nepochopil, k čemu to chci. Tohle není žádná věda, ale dají se takto vytvářet scénáře na papíře, než to tam rovnou mlátit a dokola měnit. Potom vám přijde jiná firma a musí projít celý konfig, extenze atd.. co tam, kde je. Proč se snažit přemýšlet logicky a tu práci si ulehčovat, že. 🙂

    Tím, že zde mám tolik věci, které jsou propojeny a zatím to není úplně doladěno znovu potvrzuje, že je málo lidí, firem, co to možná dokážou.

    Každý to chce mít hned hotové a potom to tak vypadá. Je jasné, že se to nedá paušalizovat. Pokud chce zákazník jen min. z Loxone OK, ale kolem sebe mám spíše lidi, co tím řídí více věci a hlavně to chtějí vídět. Přemýšlejí o tom, ale toto je dost odrazuje.

    Tím, že jsem si tím prošel, tak vidím velké mezery a prostor pro různá vylepšení jak z aplikační části tak konzultační činnosti.

    Uvidím, možná se do toho pustím. 🙂

  16. Ještě doplním jednu podstatnou věc. Tím, že je dům takto centrálně řízen proprietárním řešením, i když jsou zde použity standardy, mělo by být vždy součastí dodávky volitelně, zda chci servisní smlouvu s SLA.

    Motivace pro partnera může být např. udržet si partnerství a dělat dobré jméno Loxone. V případě změn, pokud nejde o chyby, je to prostor pro extra peníze. Když není dodržena reakční doba, zákazník může požadovat náhradu.

    V podnikové sféře je skoro vše pokryto smlouvu, aby zákazník nebyl ve stavu, kdy má problém, nebo potřebuje pomoci a komunikace vázne, nic se neřeší.

    Kdyby to bylo takto nastaveno, jsem spokojen. Jenže partneři mají dost omezený záběr, jaké všechny služby se dají kolem toho vymyslet a co nabídnout.

    Omezení není v Loxone, ale lidech.

    Tady musí zabrat zastoupení a načit je to. 🙂

    Příspěvek není zamířen proti elekrikářům, jen jsem objektivně zhodnotil, kde jsou ty hlavní problémy.

    Jsem pracovně deformováním a neřeším chyby v následcích, ale kde jsou ty základní problémy, které k tomu následně vedou.

    Ahoj. 🙂

    1. Dobrý den,

      jen položím otázku: uvědomujete si, že se bavíme o domácnostech? SLA obvykle znamená poplatek a to obvykle celkem prodražuje.

      Já mám problém s tím, že pořádné programování je opravdu drahé – musí ho dělat programátor o které je dnes nouze. Takže jejich platy jsou poměrně vysoké.

      Proto by mělo všechno být více o metadatech. Popíšu situaci – tohle je světlo v místnosti. Je tam také tento detektor pohybu a čidlo otevření okna. Také jsou tam dva vypínače, žaluzie a topení.

      A zbytek se buď nastavím podobně jako měním tapetu ve windows. Třeba změním, že tento vypínač ovládá jiné světlo než před tím. A to složitější se dům musí naučit sám (např. teď už topit nebudu, dnes je dobrá předpověď počasí, stačí tedy když nechám vytažené žaluzie).

      Ale ještě než přijdou metadata, musí přijít doba propojovací. Abych snadno napojil zařízení od různých výrobců. Aby to mělo autodetekci podobně jako to umí USB.

      Dokud si svět neprojde těmito kroky, nebude žádné masovější nasazení.

    2. To SLA mne taky pobavilo.
      Dopadne to jako ve firmách, stejná služba, ale 2x dražší.
      Vidím to sám ve svém oboru.
      Třeba dělám servis pro nějakou firmu.
      Manažeři vymyslí SLA s takovými požadavky, že na to za sebe kašlu.
      A ve finále tam zas jezdím já, za stejné peníze jako předtím, ale dostávám je od nějaké jakože velké národní servisní firmy, která od původního zákazníka inkasuje mnohem víc než bylo původně.
      A věci stejně nefungují podle původních růžových představ.

      1. Já naopak souhlasím s Jaroslavem. Pokud jsem závislý na Loxone co se změn a servisu týče, určitou formu SLA očekávám. Podobný systém má např. Jablotron na jejich systému Jablotron 100 (jistě, v ceně je mj. střežení pultem CO, ale součástí je i SLA se smluvím partnerem, který v dojednané době provede servisní zásah, ať se jedná o přeprogramování senzorů či např. výměny baterie v bezdrátovém čidle – a další prvky inteligentní domácnosti stále přidávají).

        Než jsem se o tuto problematiku začal zajímat, velmi naivně jsem očekával, že dnešní systémy jsou o úrověň výš. Že budu mít k dispozici moderní mobilní appku a jednoduchý tool, ve které si nadefinuji sám jednotlivé prvky, aktory a čidla, rozřadím si je do skupin, které si sám jednoduše pojmenuju, a jednoduchou formou si nadefinuju určitá pravidla nad definovanými elementy a inputy (čidla, meteo stanice, kalendář), ať už z předpřipravené sady „common rules“, kterou typicky potřebuje každý nad detekovanými elementy, nebo vlastní rules typu „IF sensors.meteo.darkOutside() OR sensors.meteo.getCurrentWindSpeed() > 20 THEN controllers.roletyObyvak.up()“ … ano, byl jsem naivní a bláhový… 🙂

        1. Myslím, že i taková řešení existují, jenže je třeba hledat i jinde než u komerčních produktů.
          Zejména u lidí, kteří tomu rozumí a jsou schopni pojmenovat své potřeby, případně i navrhnout vhodný algoritmus je tato cesta možná vhodnější, protože odpadá závislost na jednom subjektu a získáváte více volnosti a možností do budoucna. Přitom i pak se nebude jednat o nějaké „one man“ řešení, ale záležitost se širokou komunitní podporou a můžete využívat jak vlastní vyrobený hw ( pokud na to máte schopnosti ), tak i komerčně vyráběná koncová zařízení a senzory mnoha výrobců.
          A ta pravidla můžete definovat třeba přímo v nastavení vlastností jednotlivých senzorů, nebo pomocí grafického programovacího jazyka ve stylu kroužku mladých programátorů až po poměrně sofistikované skripty v LUA aj.
          Např:

  17. Ahoj,

    pokud člověk uvažuje o inteligentní domě, je logické, že to sebou nese i další náklady. Tohle je takové to, chci více, ale aby moc nestálo. To samé např. u auta, rád bych tam měl asistenty a všechno možné, ale je nutné počítat, že až to bude po záruce a něco se stane, musí si člověk připlatit.

    Tom: To přirovnání je špatné. Tady se nebavíme o korporací, která díky tomu dokáže uživit všechny lidi v kanceláři, ale o malém nebo menším Loxone partnerovi. Většinou máš kontakt na jejich technika, žádné IVR než se dovoláš, tickety atd.. To jsme úplně jinde.

    SLA dává smysl. Dnes si lidé připlácí za tu jistotu více a více.

    Až se vám někdy stane situace, kdy padne celý dům, tak pochopíte. Ono, každy je chytrý do doby, než se něco stane a potom už je pozdě. Je potřeba stavět na zkušenostech prvních zákazníků, aby to pro ty další už nebyl šok a vše se vyřešilo ke spojenosti a v klidu. 🙂

    Ahoj 🙂

  18. Zdravím, velmi poutavý článek i diskuze.
    Pouštěl jsem se do inteligentní instalace v RD již před 13 lety a to byl docela jiný výběr systémů než dnes.
    Prvotním cílem bylo: řízení zabezpečení (PIR čidla, požární čidla, okenní kontakty, siréna, zasílání zpráv na mobil), dále řízení rolet a svícení na chodbách. Postupem času přibyly další (složitější) aplikace.
    Nejprve jsem byl rozhodnut pro český Inels z důvodů ceny a s možností konfigurace systému klikáním. Brzy jsem však pochopil, že požaduji více volnosti v SW návrhu a přešel jsem na hardwarově téměř shodný systém TECOMAT s tím, že jsem se naučil programovat průmyslový systém.

    Základem všeho ale byla topologie a filozofie implementovaná již ve fázi výstavby domu:
    1. Dávám přednost drátovému propojení (spolehlivost, nižší spotřeba, elektrosmog).
    2. Chci systém budovat postupně dle potřeb a dle finančních možností.
    3. V kompletní automatizaci veškeré elektroinstalace nevidím žádný smysl. Např. ovládání světel většinou vyhovuje klasickým vypínačem.

    Z toho mi vyplynula topologie instalace:
    – Všechny vypínače vedou přímo do rozvaděčů.
    – Rovněž všechna světla, rolety atd. vedou přímo do rozvaděčů.
    – Zásuvky jsou instalovány klasicky, jejich spínání nepotřebuji.
    – V každém podlaží mám 2 menší rozvaděče s cílem zkrácení vedení ve zdech.
    – Většina světel je propojena s vypínači přímo propojkou v rozvaděči.
    – Rolety a některá světla a vypínače jsou ale zavedena na spínací/vstupní moduly.
    – Moduly jsou propojeny sběrnicí s centrální jednotkou Tecomat Foxtrot.
    – Kabely od čidel zabezpečení vedou rovněž na vstupní moduly.
    – Centrální jednotka a veškeré moduly na sběrnici mají výhodu zálohovaného napájení – při výpadku nebo sabotáži systém nadále funguje (zejména zabezpečení), nefunkční jsou samozřejmě silové okruhy.

    Postupem let přibývaly další aplikace použití:
    – Sledování a řízení systému pomocí SMS zpráv (je funkční i při výpadku elektřiny).
    – Sledování hladiny dešťové vody v nádrži a řízení/ochrana čerpadla.
    – Aktivace svícení na chodbách PIR čidly při určité intenzitě venkovního osvětlení a jen v určitou denní dobu.
    – Řízení radiátorů (automatika nebo manuální přepínání režimů spínačem na zdi).
    – Řízení soláru (panely, vrstvený zásobník, řízení ohřevu TUV solárem, řízení předehřevu topné vody).
    – Automatické zatahování rolet večer, stínění (částečné zatažení) rolet v létě, buzení vytažením rolet.
    – Předloni jsme instalovali centrální větrání: předehřev/chlazení přiváděného vzduchu zemním registrem automaticky dle potřeby, míra větrání a cirkulace vzduchu, vytápění teplým vzduchem přes krbovou vložku.

    Hlavní výhody které vidím:
    – Spolehlivost a dlouhodobá podpora průmyslového systému.
    – Velká variabilita HW prvků, lze realizovat téměř cokoliv.
    – Variabilní míra automatizace: Rozvody dovolují kdykoli přejít zpět na silové ovládání nebo naopak zvýšit podíl automatizace.
    – Vizualizace přes webové stránky: okamžitě dostupná na čemkoli lokálně i vzdáleně, využívám hlavně pro ovládání přes mobil.
    – Mohu implementovat libovolně složitou logiku s využitím knihovních funkcí a modulů průmyslového systému.
    – Přijatelná cena komponent i celého systému.

    Hlavní nevýhody:
    – Veškerá funkcionalita se musí naprogramovat na nejnižší úrovni (psát kód nebo vizuálně propojit signálové moduly). Jako „ajťák“ s tím nemám problém, ale dá to docela dost práce.
    – Kdybych vypadl já, jako „inteligentní“ prvek celého systému, začnou mít časem uživatelé problémy (např. při poruše).
    – Bez zakoupení (poměrně drahých) nadstavbových systémů (např. iRidium) je vizualizace a ovládání omezena jen na webové stránky. Občas bych uvítal třeba možnost widgetů na mobilu.
    – Prozatím malá propojitelnost s domácími systémy.

    Je však možné, že mi řada novinek ohledně ovládání a propojení Tecomat unikla, poslední roky jsem již jen pohodlným uživatelem, nikoli vývojářem jako zpočátku 🙂

  19. „Inteligentni elektroinstalce“ je tak inteligentni jak jeji systemový integrátor a možnosti , které mu vybraný system dáva….Iluze kupujících je ,že ten dům má jakoby své vědomí 🙂 a samozřejmě jim čte myšlenky a vím o každém jejich pohybu…SkyNet 🙂

  20. V nadsázce… A nakonec uživatel méně zdatný v IT zjistí, že už nemá na neustále změny ani chuť, ani peníze. Nebo si rovnou domů nastěhuje „svého“ partnera. A více zdatný zjistí, že je více otrokem, než uživatelem :-))))

  21. Dobrý den,
    je hezké si přečíst jak se ta diskuse vyvíjí v postupu času . Mám vlastní zkušenost z pořízením inteligentní instalace. Při rekonstrukci domu jsem se pro ni rozhodl (rok 2010). V té době nebylo zas tolik systémů k dispozici. Faktem je že na trhu byly systémy (KNX) spíše za jednotky miliónů, nebo začínající firmy, které to řešili vlastním řešením za řekněme rozumnější peníze.
    Bohužel v té době jsem opravdu neměl mnoho času řešit detaily, a vlastně jsem ani nevěděl jak daleko je tato problematika z hlediska vývoje a spolehlivosti. Rozhodl jsem se pro tu variantu začínající firmy již z pohledu nákladů. Dnes po šesti letech využívání systému bych to shrnul takto:

    1) Je třeba umět popsat co vlastně od řízení domu očekáváte, to je pro vaši spokojenost to nejdůležitější
    2) Zásadní věc je vybrat si dobrého partnera k realizaci, který pochopí co mu říkáte a umí i částečně odfiltrovat „přebytečnosti“, neměl by slibovat, že umí vše
    3) jakmile začnete bydlet v domě, přijde fáze nastavování a SW úprav, je příjemné pokud základní funkce zvládne uživatel na úrovni grafického rozhraní klikáním myší na obrazovce nejste tolik závislí na servisu, složitější ať klidně naprogramuje partner. Tato fáze je minimálně rok, vzhledem jak se střídají roční období. V létě topení neověříte jak jste nastavili
    4) Po nějakém čase zjistíte, že luxus uživatelského prostředí které jste využívali k nastavování nepotřebujete pokud nedojde ke změně vašich potřeb a začnete dům používat jako by to byla klasická instalace
    5) Pokud to přeženete na úroveň kdy prakticky nepotřebujete vypínače, tak vaši přátelé k vám přestanou chodit, protože si nedokáží rozsvítit v případě potřeby na záchodě a babička k vám nebude chodit hlídat vnouče a bude trvat na tom, aby jste ho dovezli do jejího normálního domu
    6)Náklady – ano dokáži si představit, že uspoříte v případě pasivního domu, kdy vám systém bude řešit zejména vytápění a klimatizaci, nicméně klasická instalace vydržela desítky let bez údržby (jističe vypínače). Elektronika tolik nevydrží, a její náhrada nebude levná a zda vůbec stejná jednotka bude časem dostupná
    7) Servis – za elektrikáře či programátora se nepovažuji. Nicméně vyměnit žárovku, jištič, zásuvku či zapojit klasický schodišťový vypínač umím. Nicméně oživit elektronický prvek s několika vstupy a výstupy už umět nechci a neznám moc lidí co by sami kutilové toto zvládli
    8) Z mého hlediska stále běží vývoj který nemá standardy. Pokud si zvolíte systém nějakého výrobce, jednotka od jiného nebude kompaktibilní (výjimky jsou např. KNX), tzn. i závislost na servisním partnerovi. Když jsem sytém pořizoval neexistovali na trhu téměř stmívatelné led žárovky, a kdo ví jaký systém osvětlení bude standardem za 10 let a jaké stmívače budou k nim
    9) Získáte velký komfort ale za cenu určité údržby, ne vše vždy 100% zafunguje (problém na sběrnici, či právě odešla nějaká elektronická součást), je to jak počítač, také ne vždy zafunguje hlavně po aktualizaci :-). zatímco u klasické instalace pokud nesvítíte tak vyměníte žárovku či nahodíte jistič a pokud stejně nesvítíte tak jste nejspíš nezaplatili za elektřinu. U inteligentního domu to může mít i jiné důvody a hůře je jako uživatel najdete. Pokud nechcete být drobným správcem vlastního systému a nebo být závislí na ač dobrém servisu, tak není ještě doba kdy to na 100% doživotně fungovat bude.

    Kdybych se dnes rozhodoval, asi bych do toho stejně šel, ale v menší míře závislosti na elektronice nebo spíše využil průmyslová řešení, které alespoň nějaký standard definovaný mají. Vyhnul bych se určitě centrálnímu prvku, který by vyřadil celý systém z provozu v případě jeho výpadku, pokud ztratíte pouze komfortní funkce jako je automatizace či scény tak to na čas oželíte. Asi bych zdvojil kabeláž jednu 230V a druhou UTP, kdo ví kam ten vývoj bude směřovat. Před deseti lety by jste si klepali na hlavu, že k žárovce budete potřebovat UTP kabel či ovládání wifi. Už teď vím, že mě stejně změna čeká jen doufám, že pouze v rozvaděči a že to bude v době, kdy už živelný vývoj v této oblasti bude u konce

  22. Dobrý den,
    mám na Vás na všechny konkrétní dotaz. Uvažuji o stavbě RD. Jsem vozíčkář a tak se rozhoduji zda do té IE jít nebo ne. Mé požadavky jsou jasně dané. Kvalitní a funkční zabezpečení domu, ovládání světel, vytápění, a samozřejmě ovládání žaluzií. Víc je podle mě zbytečnost. Já si nic sám v tomto směru neudělám tudíž bych potřeboval člověka co příde a naprogramuje mi to 🙂 A ted nevim, jestli je lepší to postavit třeba na malině s použitím openhab2 nebo zvolit nějaký komerční řešení. Díky moc za rady

  23. Po tom, co jsem si přečetl celou diskuzi, jsem si všiml jedné věci.
    A to je to, že překvapivé, že ti co si pořídili inteligentí instalaci neměli promyšleno jak má fungovat, ani nevěděli proč to chtějí a k čemu přesně to má sloužit. Pouze, že by to mohlo být dobré. Chápu, že se to stát může, ale překvapuje mne ta četnost. Určitě dojde k tomu, že si někdo pořídí drahou instalaci protože mu to někdo doporučí, nebo dodavatel či výrobce přesvědčí argumenty aby si to koupil. Ano to je asi možné. Pak ale pozdě fňukat nad výsledkem. To k čemu to chci používat a jak budu v domě žít je osobní věc a nemyslím, si, že je nutné, aby mi radil nějaký programátor, zda chci aby se mi sami rozsvícela světla, když jsem v chodbě, nebo ovládal světla z aplikace. Pokud někdo nikdy nezkoušel z aplikace něco ovládat fyzického, tak to nemá chtít hned do celého domu. Z mé zkušenosti aplikace na mobilu je na to aby se s ní pracovalo, čtení informací nebo změna nastavení a ne aby nahradila kliku od dveří, a pouštění kohoutku v koupeně (přeženu-li to). Samozřejme mohu to vzít i z jiné strany a o tom mnozí píšete. Tedy zákazník co si řekne: chci to nejluxusnější, zaplatím to a očekávám, že to bude fungovat dokonale a na nic nechci sahat.

    Dále jsem si všiml, že téměř nikdo nevyzdvyhuje funkci inteligentní instalace pro úsporu energie. Popravdě, vypínáme světla, topení, zásuvky a dalších milion spotřebičů v domácnosti téměř jen proto, abychom šetřili. Jinak dělat takovou zbytečnost jako mít světlo co má: pohybové čidlo, mikrofon, čidlo světla venku, časový program? To je úlet. Proč jej nenechat svítit. Takže ano, šetříme, vypínáme.
    Proto cíl veškeré inteligentní elektroinstalace je JEN úspora formou vyššího komfortu. Samozřejmě kapitola ovládání rolet / sluneční svit a další nevyjímaje.
    Klasická instalace může fungovat naprosto stejně, dokud nezapomeneme, nebo se na to nevykašleme (topení pojede furt, něž si svítit půjdu po tmě, pojedu na dovolenou a nechám běžet polovinu domu).

    Co si tedy osobně představuji pod pojmem inteligentní elektroinstalace / co bych chtěl? Jednoduše řečeno abych nemusel ručně nic vypínat (ani mobilem, ani vypínačema) a vše se dělo samo. Pochybuji, že toto zadání bude schopen někdo cizí pro mne rozumně funkčně provést. Určitě s pracným projektem a nikdy to nebude ono.

    Proto alternativou je usnadnění ovládání a dílčí automatizace. To hezky specifikoval František, bohužel to base programování, které používá je podle mě také úlet a je otázkou, zda čas, který tím strávil nepřesáhne výhody té automatizace 🙂 Ale chápu, ono je to i hobby.

    1. Z mé strany je na tu první část (nevím co chci) jednoduchá odpověď. Spoustu souvislostí si uvědomíte až v místě chvíli bydlíte. Bohužel přípravu na inteligentní instalaci musíte udělat už ve fázi stavby a vyžaduje opravdu hodně prostoru a peněz (schopný projektant, velký rozvaděč, spínací prvky a dráty) jen pro jistotu. Z toho důvodu jsme nakonec do drátového řešení v bytě nešli a jen jsme nechali do všech krabic (vč. vypínačů) natáhnout plné napájení (L+N) pro případné umístění bezdrátového modulu.

  24. A proč jste nepoužil (podle fotografií ne) něco co ty požadavky na komfort jak uživatelský tak i instalační a programátorský splňuje, třeba LOXONE. Sám jsem testoval několik řešení UniPI, KNX, ELKO, a některá OpenSource řešení a zmíněný LOXONE je proti všem opravdu jednička (ne že by neměl chyby ale je o třídu dále)

  25. Co je to za systém, že si nežádá o IP v časových intervalech, jako to každý slušně vychovaný systém dělá?
    P.S. adresy rozdávané z DHCP patří jen na NTB, telefony, tablety, hodinky a jiná matlátka.

  26. Dobrý den,
    při hledání něčeho jiného, jsem narazil na tuto stránku. Domnívám se, že tady došlo k problému kdy kutil si chtěl vytvořit „chytrou“ elektroinstalaci. Teco použínám přes deset let a nestalo se mi, že by po startu něco nefungovalo. Ono totiž platí, že bez znalosti jak funguje HW není programování optimální. V oblasti systémové elektroinstalace je jednička zákonitě KNX (kvantita,kvalita,design), Teco a Loxone jsou na tom podobně, Loxone má výrazně lepší marketing a mají více „svých“ řešení, ale některá vůbec nemá (např pokojový termostat), Teco využívá více výrobků třetích stran. Unipi je dobré, zatím spíše na klasickou MaRku, Elko je již asi mimo. A cenově jsou všichni tři hráči (KNX,Teco,Loxone) na podobné urovni.

    1. Dobrý den
      No nevím asi jsem to nepochopil.
      Měl jsem za to že chytrý dům je o tom že mě bude informovat o poruchách třeba. Třeba že spadne jistič a je tam připojený mrazák. Pomocí emailu se dozvím o daném problémů. Jde to udělat pomocí Hmi docela přehledně.

    2. Ano , když dva dělají totéž , není to vždy totéž …. Jiná věc je , když člověk co se tím živí , tak ví kam šáhnout , a když kutil dělá elektroinstalaci …

  27. Natáhnou tři zásuvky v hnízdu ( rámečku ) 5 žilovým kabelem si myslím není moc dobré řešení. 1. Pokud jsou zásuvky na jedné fázi tak v extrémním případě by mohlo téci nulovým vodičem 3x16A = 48A , pokud netopíte elektrikou tak pravděpodobně budete mít jistič 25A x 1.15 to je povolené přetížení jističe po dobu jedné hodiny = 28.7A , nezapomínejme na to, že jističe nechrání měděné jádro ale izolaci proti přehřátí, max teplota cyky ( PVC ) izlace je 70C°. 2. Pokud jsou nataženy ze tří fází, dal bych si jen bacha na dobře zapojenou nulu, 400V a počítač nebo tv se nemají moc rádí, vlastní zkušenost z mích mladých let, naštěstí to odneslo jen jedno led svítidlo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *