Inteligentní elektroinstalaci bych znovu nechtěl

Toto je druhý díl článku z přednášky „Bydlení v pasivním domě aneb inteligentní elektroinstalaci bych znovu nechtěl“, kterou jsem přednesl na konferenci Europen. Pokud jste ještě nečetli první díl Bydlení v pasivním domě, doporučuji si jej přečíst.

Všechny věci v pasivním domě mají svůj důvod a opravdu se vyplatí. To ovšem neplatí pro inteligentní elektroinstalaci, která navíc není vůbec inteligentní.

Nejdříve se podívejte na následující obrázek střešní tašky:

pasted-image

A teď na řídicí jednotku elektroinstalace:

pasted-image-2

Víte, jaký je v nich rozdíl? První má záruku 30 let. A druhá jen 3 roky. Jasně, když bude pršet do domu, nadšení nebudete. Ale stejně nadšení nebudete, když si nebudete moci rozsvítit nebo zapnout televizi.

Naštěstí se jedná o kvalitní průmyslová zařízení, která vydrží rozhodně déle než běžný mobil nebo pračka. To je nakonec jedno, protože v dnešní době změn zastarají morálně dřív, než uplyne 10 let.

Co to je inteligentní elektroinstalace

Samotné označení „inteligentní elektroinstalace“ je docela nepřesné. Jedná se o změnu způsobu zapojení elektřiny tak, že je řízena malým průmyslovým mikropočítačem. Prostě technologie, které se používají v automobilech nebo počítačích, se přenáší i do domů. Díky tomu získáte mnoho výhod:

 • možnost změny – Můžete měnit způsob ovládání kdykoliv později a ne jen v době instalace. Pokud například zjistíte, že v obýváku potřebujete vypínat světlo v rohu při odchodu jedním vypínačem, můžete to kdykoliv změnit.
 • ovládat věci, které ovladatelné dřív nebyly – Když zapnete vypínačem televizi, zapne se i zesilovač do reproduktorů.
 • automatizace – Například když svítí sluníčko, nastavíte, aby se zatáhly žaluzie.
 • koordinace více zařízení – V létě místo zapnutí klimatizace zatáhnete žaluzie. V zimě místo topení žaluzie vytáhnete a necháte hřát sluníčko. Pokud například večer rozsvítíte, zatáhnou se samy i žaluzie, aby nebylo vidět dovnitř.
 • nahrazení různých samostatných regulátorů a termostatů – Regulátory i termostaty budou součástí většího celku a nebude na ně nutná samostatná krabička. A vše bude centrálně nastavitelné. Může se jednat o podlahové topení v koupelně nebo modul ovládání žaluzií.

Mezi další výhody patří možnost ovládání mobilem přes internet – ať už proto, že se vám nechce vstávat z gauče. Nebo pravděpodobněji si zapnete topení před návratem ze zimní dovolené.
To přináší velké možnosti pohodlí a autoři slibují i znatelné ušetření energie. Toliko teorie.

Jak se to zapojuje

Mozkem celého domu je rozvodová skříň. Tam se všechno sbíhá a ta moje vypadá takto – jo, je fakt velká:

IMG_1160

Klasická instalace vypadá tak, že elektrický kabel vede od vypínače ke světlu a tím je určena jejich funkce a propojení.

Dle nového schématu všechny kabely vedou do rozvodové skříně. Stejně tak vede i datový kabel od vypínače. Když stisknete vypínač, pošle se impuls do řídicího počítače, který sepne relé, tím propojí okruh a žárovka se rozsvítí. Který vypínač rozsvítí které světlo je konfigurovatelné. Pokud například ve sklepě pravidelně zapomínáte rozsvícené světlo, nastavte, aby se po 15 minutách zhaslo samo.

Jistě vás napadne, že to znamená několikanásobně více kabelů. A máte pravdu. Na následujícím obrázku je detail všech drátů, které mám doma (ještě cca 20 jich je zespodu rozvodné skříně a nejsou tedy vidět).

Když se člověk podívá na to množství kabelů, tak ho napadne jediné slovo – „dokumentace“. Ta je totiž opravdu potřeba.

IMG_1166

U nás doma

My jsme vybrali systém Foxtrot od české firmy Tecomat. Jedná se o klasický programovatelný logický automat (PLC). Propojíte několik hardwarových modulů a ty se pak naprogramují dle zapojení v daném domě.

IMG_1161

Jak už jsem psal minule, byl to vlastně bratr, kdo mne přesvědčil, že mám inteligentní elektroinstalaci pořídit. Nakonec jsme kompletní elektroinstalaci dělali spolu a sami. Od vrtání děr do zdi, osazování zásuvek, montáž vypínačů až po zapojování rozvodové skříně. Tam už většinu udělal bratr. Je docela snadné poznat, které části jsem dělal já a které ne. Pokud je to úhledné, v pravých úhlech, dělal to bratr. Pokud to je klubko hadů, byl jsem to já :-).

Po zapojení všech kabelů následovalo samotné programování. Na počítači vše pěkně pospojovat a nastavit. Musím říct, že už před touto fází jsem celého rozhodnutí litoval. A programování to ještě zhoršilo. Očekával jsem, že řešení bude mít připravené komponenty, kde pouze nastavím, že v této místnosti jsou tyto vypínače a žaluzie a že tím získám určitou logiku a funkčnost. Kdepak, vše je na úrovni elektrických impulsů (drátů). Každý dům se vlastně konfiguruje samostatně a znovupoužitelnost, na kterou jsme dnes tak zvyklí, se nekonala.

Výsledkem bylo, že první týden po nastěhování nefungovalo žádné světlo. Zásuvky naštěstí fungovaly. Takže jsme používali lampičky. Druhý týden už fungovala světla, ale nefungovaly vypínače. To nevadí, dá se to přeci ovládat mobilem. Teprve třetí týden fungovaly i vypínače. Tedy kromě těch ve sklepě. Ty nefungují dodnes :-).

Odbočka pro ajťáky

Dovolím si jednu malou odbočku pro ajťáky. Jednoho dne se nám stalo, že jsme si doma zapomněli klíče. Když jsme na to přišli, říkám si: „Nevadí, otevřu garážová vrata mobilem.“ Vytáhnu telefon a nic. Jednotka se zasekla. Pěkné. Tak jdu k hlavní rozvodné skříni a vypnu proud v celém domě. Prostě provedu reboot domu. Čekám, čekám a nic. Ona ta řídicí jednotka nastartovala dřív než DHCP server, a tak nedostala adresu. Zopakoval jsem to několikrát, ale vždy se stejným výsledkem.

Začal jsem vybírat, které okno rozbiji. Na severní straně domu budeme mít dlouhou rampu (inspirováno vilou Tugendhat), kterou budeme chodit do domu. Zatím na ni nezbyly peníze, a tak máme v metrové výšce nepoužívané dveře. A tak jsem za ně zkusil vzít. Co myslíte? Byly otevřené! Bydleli jsme několik měsíců v domě, který vůbec nebyl zamčený!

Ponaučení? Pevná IP adresa, vyměněná SD karta a klíče u příbuzných. Jo a od té doby už nezamykáme ani auto.

Revize

Revizor, který prováděl revizi elektřiny, takovou elektroinstalaci prý ještě nikdy reálně neviděl. Dokonce se vyjádřil ve smyslu, že tomu nerozumí. Naštěstí provedl perfektní přeměření všech zásuvek, světel a všeho, co by mohlo dělat problémy. Softwarově nikomu ublížit nemůžete (pokud ho tedy neumlátíte žaluziemi).

Výsledek?

Nic moc. Za dvojnásobek až čtyřnásobek ceny jsme získali elektroinstalaci, která rozhodně není inteligentní. Každý dům se vlastně programuje individuálně a zcela znovu. Až se něco rozbije a já nebudu po ruce, bude žena bez elektřiny. A už se těším, až děti přijdou do věku, kdy si budou chtít hrát s počítači více do hloubky.

Navíc, když vypadne elektřina, tak to nefunguje vůbec! 🙂

A zlepšilo mi to nějak život? Na rozdíl od ostatních částí pasivního domu ne. Je rychlejší vstát, ujít pár kroků a spustit světlo, než vytáhnout telefon, odemknout jej, spustit aplikaci a něco rozsvítit.

Nevýhody

V poslední době se totiž svět inteligentní elektroinstalace tak rychle mění, že to, co je dnes žhavá novinka, brzy bude morálně zastaralé. Je to stejné jako svět IT před několika lety. Tomu novému světu se totiž říká Internet Of Things (IoT) a je to dnes velké téma. Velké firmy, jako Google, Apple či Microsoft, do něj hodně investují.

Dnešní svět je totiž pravěký. Řeší se, že neexistují dostatečné komunikační protokoly mezi moduly od různých výrobců. Bude výrobce vašeho systému za 20 let existovat? Bude stále podporovat model, který máte? Budou stále existovat lidé, kteří jej ještě budou umět?
Pokud tedy zvolíte dnešní řešení, smiřte se s tím, že za několik let bude cenu domu naopak snižovat. Je to stejné, jako když někde mají hliníkovou kabeláž.

Jednou z argumentací je i snížení spotřeby. Bohužel dnešní systémy sice dokážou řídit, ale nedokážou měřit a doporučit změny. Podívejte se, jak to dělají v Energomonitoru.

Čekáme na 2. generaci

Řešení, které jsem zvolil, bych nazval nultou generací. Jedná se o řešení, které funguje na úrovni propojení drátků. Prostě vše naprogramujete. A systém vlastně nerozumí tomu, co konkrétní vypínač ovládá. Prostě signály.

Dnes se objevují už systémy první generace. Tam už konfigurujete, co je místnost, co je vypínač a co zásuvka. Díky tomu mohli autoři již přidat další logiku. Nicméně stále nepřidali inteligenci. Zástupci této generace jsou například Haidy nebo Loxone.

Nicméně stále čekáme na druhou generaci, která kromě znalosti se bude umět i učit. Prostě po základním nakonfigurování se začne učit, že je dobré někdy topit, a někdy ne.

Doporučení

Vyhněte se inteligentní elektroinstalaci, protože ji vůbec nepotřebujete. Když řešíte tepelné čerpadlo nebo vzduchotechniku, vždy porovnáváte jednotlivá řešení. Když započtete čas, který byste strávili řezáním dřeva, vyjde tepelné čerpadlo levněji. Ale u elektroinstalace? Možná tak u výškového domu. Zatím jsem nenašel u rodinných domů a bytů situaci, která by opravdu prokázala potřebu. Vždy to byl jen pocit, že by se mi to líbilo. Že tím, že nezasekám instalaci do zdi moderním způsobem, o něco přijdu a už to nepůjde změnit.

Nebo alespoň počkejte 5 let.

Když už ji chcete, používejte standardy. Jediným dnešním použitelným standardem je v podstatě KNX, ale standardy pro komunikaci řídicí jednotky s dalšími moduly (např. s vzduchotechnikou) v podstatě neexistují a každý výrobce má vlastní.

Připravte celou architekturu tak, aby bylo možné vyměnit celou jednotku včetně všech modulů. My jsme proto zvolili klasické vypínače (resp. pouze spínače) místo sběrnicových. Do všech vypínačů jsme zavedli ethernetový kabel, který používáme pouze jako levný zvonkový drát. Když stiskneme vypínač, pošleme tím impuls na vstup řídicí jednotky a ta rozsvítí. Pokud budeme chtít změnit systém, prostě vše přepojíme. A nebo zapojíme vypínače do sběrnice a použijeme ty inteligentní.

Tento postup mi potvrdila i firma, která se tím živí. Oni používají kabely Ethernet kategorie 7, který umožňuje používat i 230V (samozřejmě s malými proudy). Takže teoreticky můžete použít vypínač a ten zapojit přímo na relé a tím se zcela vyhnout elektronice.

Ale jednou to stejně přijde

Ona vlastně otázka nezní, zda budeme jednou používat inteligentní elektroinstalaci, ale kdy. Za několik let se vše ustálí, zůstane několik hlavních standardů. A bude to normální.

Svět se totiž mění. Energie už nebudou levnější než dnes. Naopak budou dražší. Elektrické energie v Evropě máme celkem dost. Bohužel většinou v době, kdy ji nepotřebujeme. A v poslední době to solární a větrné elektrárny ještě zvýraznily.

Proto lze očekávat, že až na to budou sítě připravené, vznikne dražba energie. Prostě někdy bude energie levná a někdy drahá. Bude to fungovat stejně jako Adwords. V době, kdy bude levná, si dobijete baterii v autě, nahřejete teplou vodu a zásobník vody. Když bude drahá, na chvíli omezíte i provoz ledničky. To ale bude znamenat, že celý dům musíte řídit.

pasted-image-3
Svícení sluníčka a spotřeba energie

Ale i dnes bez dražby energie máme nízký a vysoký tarif. Můžete tak spotřebu odložit na nízký tarif. A díky koordinovanému systému, který jednou bude mít více inteligence než dnes a bude schopný se sám učit, budete moci ušetřit a snížit svoji ekologickou stopu.

Navíc přijdou technologie jako Tesla Powerwall, které mohou také situaci změnit.

Dobré na podnikání, špatné pro majitele domů

Pokud uvažujete o novém oboru podnikání, je domácí automatizace a Internet of Things (IoT) skvělou příležitostí. Jen nezapomeňte, že v oboru hardware je mnohem těžší se prosadit. Ale všechny firmy hledají obchodní zastoupení a instalační techniky. A to je také zajímavá příležitost.

Pořídil bych znovu inteligentní elektroinstalaci?

Můj pragmatizmus mi dnes říká, že rozhodně ne. Prostě to za to nestojí. Můj život to neobohatilo.

Hračička ve mně? Chci to znovu!


Několik poznámek na závěr:

Jeden spínač vychází na cca 500,– Kč a jeden vypínač cca 500,– Kč. Na jedno světlo tak vyjdou moduly na cca 1000,– Kč. Většinou je kupujete zabalené do modulu za několik tisíc (např. 4 000– 6 000,– Kč).

Když je relé sepnuté, má spotřebu 0,5 Wattu.

Do trojzásuvek jsme vedli pětižilové kabely a každou zásuvku zapojili na vlastní žílu. V rozvodné skříni jsme je opět spojili do jedné (udělali jsme z toho klasický trojžilový kabel). Umožní to přepojením v rozvodné skříni ovládat jednotlivé části zásuvky a ušetřili jsme na samostatných kabelech.

23 komentářů u „Inteligentní elektroinstalaci bych znovu nechtěl“

 1. Naprosté nepochopení problematiky. Doporučovat KNX pro barák je těžký kanón na vrabce. KNX je děláno pro řízení mrakodrapu.
  Holt jsi šlápl vedle ve výběru systému a generalizuješ na celý obor.
  Na každou tvoji připomínku je řešení.
  Jen u sebe mi programování základního ovládání (světla, dveře, vrata) mi zabralo cca 30 minut. Jen jsem spojoval ikonky vypínačů a spínačů.

  1. Ahoj Pavle 🙂 KNX je alespoň nějaký standard. Všechno ostatní je proprietární (kromě 1-Wire). A oblast domácí automatizace ještě projde velkými změnami. Takže opravdu hrozí, že skončíš doma s morálně zastaralou jednotkou a budeš ji muset vyměnit, protože výrobce už nebude stíhat nebo nebude umožňovat napojení na další nová zařízení. Jen upřesním, že ty KNX na svém domě máš. Věděl jsi proč 🙂

  2. Dobrý den,

   Sám mám instalaci v rodinném domě postavenou na KNX, zejména kvůli omezení závislosti na jednom výrobci / dodavateli a kvůli jeho charakteru distribuovaného systému bez centrální řídící jednotky (tj. bez single point of failure). Do instalace mám integrováno několik dalších technologií, jako např. prvky Enocean nebo X10, a také Loxone, který používám jako logickou jednotku pro řízení KNX prvků a vizualizaci (a také pro další komfortní funkce jako ovládání Multiroom audio Sonos atd.). Tímto úvodem jsem chtěl podpořit svoji polemiku s obsahem článku a některých komentářů:

   1. KNX není systémem pouze pro rozsáhlé komerční instalace, má svoje opodstatnění i v rodinném domě. Základní funkce (jako např. ovládání osvětlení a topení) jsou v mém případě implementovány v páteřním systému KNX, který má distribuované řízení. Porucha jednoho prvku tak nutně neznamená poruchu celého systému, jak to například znají uživatelé instalace založené čistě na centralizovaném systému Loxone, kdy softwarová chyba v řídící jednotce znamenala nefunkčnost celého systému v hodně nevhodnou dobu (přelom starého a nového roku), kdy si nemohli zasvítit a zatopit. V mé instalaci v případě poruchy Loxone miniserveru nebudou k dispozici pouze komfortní funkce, jako např. vizualizace, centrální ovládání ozvučení nebo podsvěcování vypínačů v případě snížení viditelnosti v místnostech, nezůstaneme ale v neosvětleném a nevytopeném domě.

   2. V případě pořizování systému inteligentní instalace je dobré věnovat víc času výběru technologie resp. několika technologií a způsobu jejich implementace. Z vlastních zkušeností můžu říct, že v drtivé většině je případná nespokojenost uživatelů inteligentních domů dána právě zanedbáním plánování, resp. přemýšlení o všech aspektech a možných scénářích používání, včetně scénáře poruchy systému, nebo jeho části.

 2. Pokud to funguje v autě – musí podobný systém být schopen fungovat i v baráku.
  Motor může být stejný, baterka větší, solár na střeše. místo potkávacích a dálkových a jiných zařízení – zařízení domu.
  je to jen o správném použítí a programu.

  ale s 5 lety souhlasím.

 3. Síla systému pro domovní elektroinstalaci je v předpřipravených blocích, úžasné je Loxone.

 4. Rozhodnout se pro těžkopádné řešení, všechno dělat napoprvé sám a pak si stěžovat na výsledek, to není zase tak těžké 🙂 Naštěstí už existují opravdu jednodušší řešení, stačí trochu zapátrat po pozitivních zkušenostech.

  1. Tohle je reakce, kterou někteří lidé na článek mají 🙂 Mají pocit, že jsem vybral řešení (už to jsou 4 roky), které není ideální. Ale před vydáním tohoto článku jsem to probíral s lidmi, kteří se tomu věnují profesionálně a na základních problémech jsem se shodli. Je to hlavně o komfortu, nikoli o nějakém opravdovém a znatelném přínosu. Většina „výhod“ se dá dosáhnout i jinak a celkově levněji (s trochu nižším komfortem).

   A současně všechna dnešní řešení jsou někde mezi nultou a první generací (viz článek). Některé se jim blíží už hodně (např. Loxone). Ale svět domácí automatizace se bude hodně měnit. A investice do domu je na více než dvacet let. A dnešní elektroinstalace prostě morálně zastará. Už třeba proto, že IoT je oblast velkých investic a zájmu a změny jsou každý den. Nelze ani předjímat, kdo bude vítězem.

 5. díky za článek, aktuálně rekonstruujeme starý dům a o nějakém řízení jsem uvažoval. A ačkoli článek nevyznívá pro inteligentní elektroinstalaci zrovna dvakrát dobře, utvrdilo mne to v názoru, že ji mít musím. Ovšem souhlasím s tím, že to nemusí být hned. momentálně sekám zdi od starých omítek a tím pádem vím, že tohle už nikdy dělat nechci, takže veškerá kabeláž bude lehce naddimenzovaná a připravená v rozvodné skříni. zásuvky, vypínače a koneckonců i samotné PLC budu instalovat klidně postupně, přesně podle toho, co mi bude dávat smysl. Tím, že pracuji v IT, tak i toho ethernetu bude po baráku dost, nejen na klasická data,ale i na řízení různých automatizačních věcí či čidel. Dalšího tahání drátů se zatím nebojím, možná jednou přijde optika, ale i bezdrátové technologie zažívají svůj pokrok. Navíc myslím, že na stěžejní datové obvody bude Cat 7 stačit, důležité je tahat to správnou trasou. Ještě jednou díky za pomoc s utříbením myšlenek, automatizaci zdar

  1. Zdravím,

   tohle byl přesně úmysl článku – postavte si architekturu tak, abyste to mohli vyměnit. A tou architekturou je hvězdice, kde se všechno sbíhá v rozvodné skříni (silová kabeláž, ethernet do vypínačů). A inteligentní elektroinstalace se vůbec nebojte (pokud to peníze dovolí).

   Prostě se musíme smířit s tím, že stejně jako měníme kuchyňskou linku, budeme měnit i inteligentní elektroinstalaci.

   Je to jako stavět dům na HDMI. Dnes přichází 4K@60Hz a bude další rozvoj. A my bohužel domy stavíme ještě obrazně na seriovém portu 🙂

 6. Nevím, možná je rozumnější udělat instalaci pěkně postaru a novým technologiím se přizpůsobit následně. Podle mého to v menších domech nesměřuje k nějaké hvězdicové topologii, ale naopak distribuované síti, kdy spínací prvek bude přímo v zásuvce, spotřebiči nebo u světla a pod vypínačem ovládací modul třeba i s přenosovým čipem. Staré vedení pod vypínačem pak jen proklemujete. A na takové to „domácí automatizační žvýkání“ je zbytečné utrácet peníze za značková PLC a jiné uzavřené vymoženosti, když to zvládne nějaké nízkopříkonové PC nebo ARM ala RaspberryPi.
  Stejně se do toho většinou pustí člověk, který má k IT trochu vztah a rozumí tomu a pro toho by neměl být problém naskočit do některého z běžících projektů. Proč platit za jednotlivé prvky tisíce, když můžete mít např. tlačítko za 60,- Kč připojené přes wifi a využívající jeden ze standardních protokolů pro IoT – MQTT.
  A když k tomu přidáte modul relé za 50,- máte z té samé součástky hned naopak spínací modul.
  A hlavně to máte universální a můžete jít s dobou, protože i např. to samoučení se jistě časem do těch ovládacích programů dostane.
  A pokud ne, tak kdo to umí, doprogramuje si sám. Navíc už dnes dokáží tyhle softwarové kontroléry např. poznat podle přítomnosti wifi nebo bluetooth mobilů, který člen domácnosti je právě doma, má to hlasový výstup, vyhodnocování libovolných podmínek včetně předpovědi počasí atd.
  Ani nemusíte umět bastlit, stačí propojit pár hotových modulů z eBaye. a progamovat to lze buď ve vyšších programovacích jazycích nebo přetahováním a propojováním jednotlivých funkčních bloků.
  Zkuste kouknout na filozofii tohoto řešení jako třeba na mysensors.org , ale existují i jiná.
  Tím nechci propagovat nějaká bezdrátová čidla sám dávám přednost spíš drátovému propojení, ale to se samozřejmě dá použít taky, pokud je někdo na tuto variantu připraven.

 7. Dobrý den,
  podle toho, co píšete, není problém v systému, ale v tom, že není dotažen „do komfortu“. Vybral jste si systém, který vznikl z průmyslového PLC a dotáhnout ho k dokonalosti obnáší více programování. Na druhou stranu v něm vytvoříte každou funkci, na kterou si vzpomenete. Naproti tomu systémy jako KNX, Inels, xComfort aj. jsou uzavřené systémy, které nabízí jen takové funkce, které do nich výrobce „připravil“. To velmi usnadňuje (a urychluje) zprovoznění systému, když ale přijdete s nějakým speciálním požadavkem, můžete uslyšet „toto bohužel nelze“.

  Přispět mě ale přimělo něco jiného – když jsem si přečetl toto, přeběhl mi mráz po zádech:
  …firma, která se tím živí. Oni používají kabely Ethernet kategorie 7, který umožňuje používat i 230V…
  Toto může udělat jen někdo, kdo elektrice vůbec nerozumí, nebo je naprostý diletant. Žádným ethernet kabelem nelze vést 230V (a je jedno jaké proudy), je to životu nebezpečný hazard!!! Kabel pro 230V musí splňovat určité náležitosti – izolace musí mít elektrickou pevnost min 2kV a musí mít i určitou mechanickou odolnost. Podívejte se do Vašeho rozvaděče, jakou izolaci mají kabely pro zásuvky a jakou má ethernet kabel.
  Způsob ovládání, který popisujete, ale možný je – do rozvaděče dáte zdroj 12 nebo 24V a tímto napětím ovládáte relátka, které spínají 230V.

 8. No jo, už jen ta poznámka, že jste si dělali sami…
  Samotná instalace tak složitá není, spíše to programování. A na to už chce zkušené odborníky. A také, firem vyrábějících komponenty IE je dnes spousta, chce si vybrat tu správnou. No a samozřejmě, jako se kousne PC, může se kousnout i PCL…
  Ale to, že jste si třeba správně nedokázali týden nastavit světla v domě bych na PCL zrovna nesváděl… Ale je fakt , že je to zbytečný luxus…

 9. Již nejeden z přispěvatelů zde řekl, že zvolený způsob realizace inteligence nebyl zrovna nejvhodnější a především programování nebylo provedeno kvalifikovanou osobou. Takže to už nehodlám pitvat.

  Chtěl jsem reagovat na Vámi zvolené rozdělení řešení na nultou, první a druhou generaci. Zabývám se systémem Loxone a na rozdíl od těch ostatních o něm vím věci nejen teoreticky. Loxone má implementovánu funkci, kdy poté, co Vy nastavíte, že chcete v 6 hodin ráno vytopený dům na 21 °C, on si postupně sám zjistí, jakou má Váš systém vytápění setrvačnost a na základě toho začne např. už ve 4 hod. ráno natápět podlahovku tak, abyste tam v 6 měl opravdu 21, aby v půl sedmé nebyla teplota 22 atd. A to si systém dělá sám. A nemám informace o tom, že by to zatím uměl jakýkoli jiný systém.

  To považuji za první krůčky k Vaší „druhé generaci“.

  1. Dobrý den.
   Tak si prosím informace rozšiřte, protože ty „inteligentní funkce“ má dnes každý lepší regulátor topení. Namátkou třeba Devireg Touch nebo NEST.
   Je třeba sledovat celý obor, ne jen Loxone.

   1. Dobrý den,

    děkuji za upozornění, ale úplně s Vámi nesouhlasím – termostaty od Deviregu občas instaluji, ale pokud mi něco zásadně neuniká, pak Devireg řeší opravdu pouze vytápění. Podobně NEST, který je malinko komplexnější, ale do inteligentní domácnosti má daleko. A zde se právě o inteligentní domácnosti bavíme – ne pouze o inteligentním vytápění. Rozumíme si? Nicméně děkuji za upozornění, člověk si musí neustále rozšiřovat obzory, jen kdyby na to bylo více času… Ale sledovat CELÝ obor…:-) To mám pocit, že není v silách jednoho normálně pracujícího člověka.

  2. Připojuji se k Tomovi. Adaptivní regulaci má dnes každý lepší radiátor či digitální termostat (já mám tyhle radiátory a dělají přesně totéž – http://www.electricheatingexpert.co.uk/vantage-electric-radiators/). Jen k dokreslení problematiky, že opravdu není třeba řešení za statisíce, když podobnou službu odvedou pohodlně zařízení o 3 řády levnější. Které navíc můžete jednoduše za několik let vyměnit za něco lepšího / novějšího / modernějšího.

  3. Dobrý den
   Já již delší dobu pracuji ze systémy TECO a tuto funkci samozřejmě také dokáži naprogramovat. V tomto si myslím, že TECO je daleko více univerzálnější a dokáže se přizpůsobit na míru skoro každé instalaci. Jen je opravdu potřeba umět ho pořádně naprogramovat a i když s ním dělám již několik let tak pořád je, co se učit.

 10. Jak v kontextu Vaší zkušenosti hodnotíte systémy založené na bezdrátové komunikaci distribuovaných aktorů? Jeden z příkladů např. xcomfort.cz? Není spíše tohle řešení správným směrem?

 11. Zabývám se problémem IQ již řadu let a největší problém je v tom, že lidé odmítají vypracování projektové dokumentace… „Přece nebudu vyhazovat peníze“
  Na trhu je mnoho systémů a pro každého se může hodit jiný, ale většina lidí ani netuší, co vlastně od systému budou chtít. Potom to elektrikáři bastlí na koleni… A programování vše nespasí.
  Rozhodně je nepochopitelné, že jsou lidi ochotni řešit s architektem barvu rolet, ale řešit způsob jejich ovládání ne, přitom rolety lze vyměnit, ovládání daleko hůř.
  U nové rlektroinstalace lze hvězdicový styl tahání kabeláže jen doporučit, i když systémů je opravdu hodně od sběrnicových po tačítkové digitální a tedy ani typ kabelů není zcela univerzální. Bezdrátové aktory jsou vhodné jen, do stávající instalace, když nechcete „sekat“ do zdí, ale pokud k nim nepřivádíte napájení, je tu stálá starost s výměnou baterií. Systém EnOcean lze využít jen omezeně (zatím, vývoj jde stále kupředu) , protože komunikace mezi jednotlivými prvky někdy probíhá v relativně dlouhých intervalech.
  Problematika IQ domácností je poměrně rozsáhlá a proto si myslím, že nejlepší cesta je najít si odborníka a s ním vypracovat řešení na daný objekt i majitele.

 12. Zajiamve pcoteni, ted jsem pri rekonstrukci nad inteligentni elektroinstalaci premyslel ale nakonec asi udelam jen rizeni topeni pres Pockethome a mozna par bezdratovych svitidel…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *