Na vodu s dětmi

Velmi často se setkávám s dotazy, zda je voda vhodná pro děti a obzvláště pro malé děti. Chtěl bych se s vámi podělit o své zkušenosti.

Pro mě je dovolená s dětmi na vodě vždy ta nejzajímavější. Na dovolené potřebuji alespoň trochu pohybu a to je s malými dětmi složitější. Zvlášť když máte tři jako já. Na velké vzdálenosti na kole nebo pěšky to není a současně tři děti neuvezu a ani neunesu.

A voda je ideální spojení. Já si zapádluju a děti zase rádi zkoumají, co se vyskytuje pod vodou, řádí se síťkami nebo jen tak pozorují krajinu. Děti mají rády akci, ale současně chtějí své místo, kde si mohou po náročném hraní odpočinout. A k tomu je ideální loď. Posadíte je a odpočinou si nebo se i prospí. Pro nejmladšího používám do lodě skládací židličku s opěrkami na ruce – viz fotka. Je to podobné jako dětská sedačka v autě – tam spí nejraději.

Umístění židličky. Je u kraje, aby dítě dosáhlo do vody a vedle se vešly věci, když jedeme na těžko.

Děti beru od dvou let (bylo jim obvykle cca 2,5 roku), protože to už jsou aspoň trochu samostatní. Jezdili jsme totiž bez maminky, která vždy hlídala dalšího mladšího bráchu. Teď už nás jezdí všech pět. Na vodu lze vzít i mnohem mladší děti. Dětem je v podstatě jedno, kde jsou. Takže záleží na mamince, zda má dost síly se o mrňouska starat i mimo domov.

Ideální je když jede velká parta a nejlépe hodně děti. Dobrou kombinací jsou i “náctiletí“, kteří si s menšími dětmi hrají a trochu je i pohlídají.

Určitě si neplánujte dlouhé monotónní přejezdy. Děti se začnou nudit. Je proto ideální volit kratší trasy. Nejlépe dvě hodiny před obědem a dvě hodiny po obědě. A pokud cestou najdete dětské hřiště nebo plážičku, klidně zastavte a nechte děti čtvrt hodiny si hrát. Stejně vhodné jsou plážičky písečné jako kamenité – tam pak můžete házet kamínky do řeky. Velmi zajímavým místem jsou polosuchá koryta řek pod jezem. Ta jsou na dětské objevování nejlepší.

Samozřejmě se občas nepodaří odhadnout trasu a stalo se nám, že jsme jeli do devíti večer. Díky zastavování to děti také zvládnou, když to jinak nejde.

Co do lodi

Samozřejmě základ je vesta. A to kvalitní. Ideálně ta s píšťalkou. To děti baví :-).

Místo pádla použijte klidně veslo z nafukovacího člunu. Děti toho moc nenapádlují a tak nevadí, že to jde špatně.

Teleskopické pádlo umí růst s dětmi a je celkem levné (cca 390,- Kč). Vystačí cca do 9 let.

A pak zábavu do lodi. Síťka na chytání nebo stříkací pistolky jsou skvělé. A taky hodně rezervního oblečení. I když vozíme věci autem, dětem beru v podstatě všechno oblečení. Stačí aby zapršelo, dítě zakoplo do louže a troje sady oblečení jsou spotřebovány.

Nezapomeňte také něco na chroupání do lodi – děti mívají krize a voda je pro ně zátěž. Tak mám v příručním soudku vždy po ruce svačinu či gumové medvídky.

Aby se dítě na sluníčku nepřipálilo, je důležité je mazat. A pokud usnuli, dával jsem jim přes hlavu buď ručník, nebo jsem do lodi dával malý slunečník. Slunečník se hodí pouze do pevné lodi, nafukovací by asi nakonec propíchl 🙂

 

Oblečení

Pokud je hezky, tak stačí pouze plavky. Když je větší zima nebo prší, používáme kombinaci teddyho a vodáckých nepromokavých kalhot. Teddy je vodácke funkční prádlo. Běhají v něm celý den a hrají si na nindžy. Bohužel je trochu dražší. Dělají tři velikosti a tak vždy vydrží cca dva až tři roky a pak jej zdědí další brácha, proto jsme do nich investovali. A nosí je i na zimní hory a při sportování.

A pak samozřejmě i nepromokavá bunda a pláštěnka. Pláštěnka je dobrá i když máte bundu, Když totiž začne pršet, nateče jim z bundy na kalhoty (pokud nemají ty nepromokavé). Pláštěnka to řeší. Vezměte trochu větší, protože pak jde navléct přes vestu. Ta pak zůstane suchá i když už neprší, ale je chladno. A hlavně pokud vás déšť překvapí uprostřed jízdy, nemusíte vestu sundavat.

Zastihla nás průtrž mračen. Nejvíce dětem vadilo, jak jim velké a těžké kapky padaly na hlavu.

Bezpečnost

Jet na vodu je bezpečné. I když většina lajků má opačný pocit. Nejnebezpečnější je tam dojet autem :-). Pokud děti pouštíte k řece, kde je silnější proud, nechte jim vestu i když si jen hrají na pláži. Co tedy reálně hrozí? Spálení od sluníčka nebo zakopnutí o stanovou šňůru.

U jezů je vhodné dobře odhadnout své zkušenosti. Dětem se při vyklopení nic nestane, ale mohou se začít bát a pak už s vámi nebudou chtít jezdit.

Základem je samozřejmě nejezdit nebezpečné jezy. A pokud občas dítě necháte na břehu a jez sjedete sami, nevadí. Alespoň pak u jezu, který mohou sjet, mají větší pocit nebezpečí.

Dětský kajak

Pořídil jsem dětem použitý laminátový kajak (cca 1500,- až 2000,-). Rozhodně zahoďte pádlo, které k němu dostanete. Pro děti je potřeba koupit pádlo s užší žerdí a menšími listy. Jinak s lodí nehnou. Do kajaku rozhodně musí mít i helmu. Přeci jen se dost často vystupuje hlavou dolu 🙂

Menší děti mají díky šířce lodi velkou stabilitu i když to ještě moc neumí, protože je jim velká. A pokud jste na rovné vodě, můžete tam pustit i čtyřletého caparta. Pro starší děti už není kajak tak předimenzovaný, a tak už jej i lépe využijí a baví je to. A od cca 10 let už tenhle kajak pro ně není, protože jim začne vadit šířka stehen.

A když už nechtějí pádlovat, tak je za karabinu zapojím za loď a můžeme jet dál.

Nafukovací loď a hodně dětí

Protože je nás už tolik, řešil jsem jak mě s třemi dětmi dostat do jedné lodě. Mám nafukovacího Robfin Yukon, který používám na divokou vodu. Pořídil jsem do něj dvě nafukovací sedačky do Gumotex SEAWAVE a tak děti nesedí na dně lodě. Nejvíc je baví vypouštět sedačku tomu před ním.

Sedačka do nafukovačky. Černé popruhy provlíknu za okrajové provazy a tím zajistím, že drží. A děti se mohou o válce hezky opřít.

Starší děti

Pokud máte dítě kolem osmi let a výš, už vlastně nemusíte vůbec nic řešit. Děti to jsou už dost velké a mohou zkoušet být i zadákem.

Pokud jim dovolíte spát pod širákem, začne být vodácký výlet opravdovým dobrodružstvím.

Řeky

Jaké řeky zvolit? Nejlepší jsou takové, kde je hodně dětských hřišť. Protože jsem ze západních Čech, mám nejraději Otavu.

Naopak nemohu doporučit Vltavu z Vyššího Brodu. Vltava je vhodná pro dospělé, kteří večer navštěvují hospody, ale dětská hřiště tu nenajdete.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *