Když jsem napsal článek Bydlení v pasivním domě, ozvalo se mi několik lidí s prosbou o další informace. Zkusím je tedy rozepsat přímo zde.
Máte opravdu pasivní dům?
Nevíme. Podle výpočtů ano, ale měření jsme neprováděli. Ta jsou potřeba pouze pro dotaci a ta zrovna v době, kdy jsme dům dostavěli, nebyla.
Kolik vás stojí elektřina?
Ročně zaplatíme za elektřinu 36 000,- Kč (NT: 12,2MWh VT: 0,5MWh). Část je ohřev teplé vody na koupání a mytí – v létě cca 900,- Kč/měsíc. V zimě je voda o dost studenější a tak bude spotřeba trochu vyšší. Celková měsíční spotřeba v létě je cca 1 600,- Kč/měsíc. Ohřev teplé vody v létě tedy je cca 55% spotřeby elektřiny.
Jak to, že tak dobře víš spotřebu elektřiny?
Pořídil jsem si několik elektroměrů a několikrát ročně provádím odpočty. Zajímalo mně totiž, zda se mi nevyplatí změnit tarif nebo kolik spotřebují jednotlivé části domu. Například vzduchotechnická jednotka včetně rekuperace, odsávání koupelny a větrání stojí cca 70,- Kč/měsíčně. Čistička 100,- Kč/měsíčně.
Kdy začínáte topit?
Obvykle někdy na konci října přepínáme z letního režimu na zimní. V tu chvíli se obvykle ráno trochu přitápí. Kdy přesně se začne topit nevím. Loni jsem si v listopadu říkal, že je trochu zima a zjistil jsem, že jsem přepnutí zapomněl 🙂
Jak máte velký prostor?
Zastavěná plocha je 160 m². Obytná plocha včetně garáže je 260 m².
Nepráší se tam moc?
Proti Plzni se tu práší mnohem méně, protože venku je méně prachu. Navíc jsou ve vzduchotechnice dva filtry, které je nutné měnit dvakrát ročně. Filtr mám v takové roli a mám stále první balení 🙂
Lze mít v různých místnostech různou teplotu?
My jsme pořídili vzduchotechnickou jednotku s topením a tu používáme. A ta podporuje pouze jednu šachtu se vzduchem. Proto máme všude stejně. V jednotlivých místnostech lze větrání vypnout, ale teplota tam bude i tak stejná.
Není lepší podlahové vytápění?
Původně jsme uvažovali o podlahovém vytápění, ale stálo by více než 200 000,- pro celý dům. Vzduchotechnika s vytápěním už stála jen o trochu více než bez ní. Jen dodám, že i klasická vzduchotechnika bez vytápění dohřívá vzduch, aby na vás nefoukal studený.
U podlahového vytápění lze snadno nastavit teplotu pro každou místnost jinak. Jen nesmíte zapomenout, že místnosti jsou spojené nádoby a teplo se šíří. A tak skutečně jinou teplotu tam budete mít jen když je venku opravdu velká zima. Většinu roku je všude stejně, protože se moc netopí a tak nelze udělat rozdíl 🙂
Můžu si pořídit klimatizaci?
Rozhodně ano. My jsme ji, ale nepořizovali. Noční nachlazení funguje skvěle a je pořád příjemně. Samozřejmě pokud je dlouhé období veder (jako letos) a jsou i velmi teplé noci, začne být vedro i uvnitř. Ale přišlo nám, že těch několik vyjímečných dní jednou za čas vydržíme. Klimatizaci jsme tak považovali za zbytečnou.
Pokud máte další dotazy, klidně napište 🙂
Ahoj,
zeptám se, kdo ti dělal pasivní dům?
Mám ho také a bylo to peklo s firmou. 🙂 I když je jedna z mála, která má už bohaté zkušenosti.
Díky. 🙂
Zdravím,
společně s běžným dodavatelem. Všechno knowhow jsme ho učili. Takže z knížek a návodů.