Pocházím z malé vesnice Němčovice, kde má dlouhou tradici sbor dobrovolných hasičů (SDH). A protože je v poslední době hodně požárů kvůli suchu, chtěl bych vám popsat, jak celý systém dobrovolných hasičů u nás funguje.
Hasičský Záchraný Sbor České Republiky provozuje celostátní systém výjezdových skupin Jednotek Požární Ochrany (JPO).
Tento systém umožňuje, aby během několika minut (někteří do dvou někteří do deseti) bylo připraveno tisíce lidí po celé republice k výjezdu. Tito lidé jsou organizovaní, s jasnou hierarchií velení a centrálně řízení z dispečinku (pomocí vysílaček nebo mobilů).
Jsou rozdělení do několika skupin dle připravenosti. Základní rozdělení je na profesionální (mají to jako své povolání a mají služby) a na dobrovolné (při práci).
Na většinu akcí samozřejmě dorazí první profíci a odvádějí tak největší díl práce. Občas ale nastanou mimořádné situace, kdy profíci prostě nestačí. Muselo by jich být několikrát více a většinu roku by byli nevyužití. Proto existují dobrovolní hasiči, kteří pomáhají vždy, když je to potřeba. Je to obvykle při velkých požárech, kdy pomáhají i stovky lidí a dohašování a hlídkování může trvat i několik dní (klidně i týden). V takových případech se pak střídají po směnách (ideálně 6 hodin).
Když tedy nastane výjezd, svolávání dobrovolných hasičů obvykle probíhá formou SMS. Ta může vypadat třeba takto:
07.08. 12:18:00-POZAR, LESNI, POLNI POROST, TRAVA, I.st.-Rokycany, Hlohovice, smer Mostiste, hori pole vlevo, dve ohniska-7 ks TPO
Obvykle se současně rozezní i siréna. V této zprávě lze nalézt vše důležité:
- typ události – fixní klasifikace a tato znamená, že něco hoří v lese nebo u lesa
- význam – I. stupeň je nejméně, III. stupeň je nejvíce
- popis místa a nějaké další upřesnění
- kolik jednotek bylo vyzváno (TPO).
Obvykle jsou zvány alespoň 3 jednotky. Ke každé akci jedou profíci a u méně závažných akcí dobrovolní pouze z okolí (jejich rajón nebo sousední). Případně konkrétní jednotka na vyžádání dispečinku (např. je potřeba člun nebo velká cisterna).
Pokud mi takováto SMS přijde, vím, že mám vyrazit do hasičárny, kde už jsou i ostatní, oblékneme se a vysílačkou potvrdíme výjezd (dozvíme se i další informace), naskáčeme do aut a se sirénou vyrážíme na místo.
Moje žena se mi vždy směje, že vždy když nám přijde SMS a rozezní siréna, všichni začneme být hrozně vážní a máme takový zvláštní lesk v očích 🙂
Když jedeme k zásahu, tak nikdy nevíme, co nás čeká. Zda se vrátíme za dvě hodiny domů, a nebo zda tam budeme celý den. Na místě je vždy určen vedoucí zásahu (obvykle profík), který řídí celou operaci.
Vybavení hasičů je určeno pro různé druhy zásahů. Němčovice mají vybavení na hašení (včetně dýchacích přístrojů), čerpání vody, vyprošťování z aut (bez hydrauliky), motorový člun pro záchranu na vodě, naviják, elektrocentrálu a další. Máme také jednu z největších cisteren v ČR – uveze až 18 kubíků vody (cca 17 tun). Také pravidelně absolvujeme školení, abychom hašení a zachraňování a názvy hadic a signalizaci a další podobné nezbytnosti nezapomněli 🙂
Na provoz hasičů přispívají jednotlivé obce, protože mají povinnost mít zajištěnou požární ochranu, kraj a Hasičský Záchranný Sbor ČR. Přispívají také sponzoři, protože si chtějí na podzim na výroční schůzi vybrat, jestli chtějí divočáka se šípkovou nebo se zelím.
SMS když v sousední vesnici byly povodně:
01.06. 17:45:18-TECHNICKA POMOC, ODSTRANENI NEBEZPECNYCH STAVU, I.st.-Rokycany, Lhotka u Radnic, Chockov, proud vody z poli, podemlete budovy -praskaji, potreba odklonit vodu z poli-1 ks TPO
Hasiči pomáhají při různých katastrofách – při požárech, povodních, hledání utonuvšího v řece, apod. K tomu všemu dostáváme pravidelné instruktáže a školení. Například jsem se na hasičských školeních naučil zachraňovat tonoucí na divoké vodě a z válce pod jezem. Jedno z nejzajímavějších bylo také školení záchrany osob, které propadly ledem do vody.
Nechcete se také přidat k vašim místním hasičům? Můj syn už začal 🙂
To je moc hezky napsane. A pak ze dnesni doba nema rytíře! Opatrujte se.